Promišljanje grada

ponedjeljak, 05.09.2016. - ponedjeljak, 05.09.2016.
koristenje_630

Danas se mnogi gradovi u svijetu susreću s problemom napuštenih zgrada ili cijelih područja kao posljedicom deindustrijalizacije, demilitarizacije, privatizacije i gospodarske krize. Iskustvo je pokazalo da u mnogim slučajevima tržište ne daje odgovor na problem degradiranih urbanih područja. Javnim se novcem, također, vrlo mali broj takvih prostora uspije obnoviti ili oživjeti. Stoga se privremeno korištenje pojavljuje kao spasonosna alternativa. Ponovna upotreba ili recikliranje napuštenih i devastiranih područja ili građevina nema samo brojne pozitivne učinke i prednosti za društvo u cjelini, nego, naravno, i za okoliš. Stavljajući u upotrebu postojeće neiskorištene resurse izbjegava se skupo demoliranje, izgradnja novih građevina i potrošnja zemljišta i resursa. 

U situaciji ekonomske krize i “stezanja remena”, privremeno korištenje napuštenih prostora moglo bi označiti početak novog doba u urbanom planiranju kad je nekorištena javna imovina u pitanju. Ono je pravi odgovor na nedostatak sredstava za privođenje nekoj namjeni praznih zgrada i cijelih područja uz istodobno poticanje osoba na njihovom profesionalnom putu u klasičnom ili socijalnom poduzetništvu. Poticanje novih tvrtki, zadrugarstva i djelovanja udruga dodjelom nekorištenih prostora doprinosi gospodarskom i društvenom razvoju te samozapošljavanju.  

Na tribini 6. rujna u 18 sati u Knjižnici za mlade Karlovac gostuju Dušica Radojčić (Zelena Istra, Pula), Sanda Kočevar (profesorica, Karlovac) i Luka Lipšinić (arhitekt, Karlovac). Uvod u raspravu bit će predstavljanje publikacije Privremeno korištenje napuštenih javnih prostora u kojoj su predstavljene europske prakse korištenja napuštenih objekata.

“Razgovorom želimo javnosti približiti mogućnosti i načine privremenog korištenja napuštenih zgrada što je u Hrvatskoj gotovo nepoznato pa imamo tek nekoliko primjera uspješne prakse. Kroz razgovor ujedno će se tematizirati kvaliteta života u modernom gradu i mogućnosti unaprjeđenja uz uključivanje građana po principima inkluzivnosti, neelitističnosti, angažiranosti, društvene osviještenosti i participativnosti u promišljanju, predlaganju i odlučivanju”, najavljuju organizatori.


Povezano