Razumijevanje suvremene umjetnosti u Hrvatskoj je ograničeno. Više je razloga zašto je tome tako, ali svakako je prvi problem školski sustav koji se u umjetnosti vrlo malo bavi formalnom i koncepcijskom razinom nego pretežno povijesnom perspektivom i nastoji učenicima prenijeti sustav kanoniziranih umjetnina. Suvremenošću se ne bavi. To je ključni problem koji dugoročno generira odsustvo interesa i razumijevanja suvremene umjetnosti. Nemoguće je nadomjestiti ovaj nedostatak drugim sredstvima, no moguće je na daleko manjoj skali djelovati na razvoju kulturnog kapitala, onoga kojega stječemo putem kulturnih institucija, samostalno ili kroz socijalne kontakte, te proširivati skupinu koju suvremena umjetnost zanima. Serija ovih razgovora izraz je jednog takvog nastojanja.
No, osim toga, organizatori ovom serijom razgovora žele s umjetnicima koji već jesu dio naše povijesti propitati svijest o povijesnosti, ući u razmatranje povijesno danih problema medija i društva, žele utvrditi je li suvremena umjetnost uopće suvremena, u smislu njezinog položaja u odnosu na sadašnjost, je li simptomatična ili je nevidljiva pored drugih kulturnih pojava.
Razgovori u okviru ovog programa odvijat će se tijekom svibnja i lipnja ove godine. U prvom valu bit će predstavljena četiri umjetnika koji su obilježili recentno umjetničko stvaralaštvo. Radi se o Goranu Petercolu, Fedoru Vučemiloviću, Daliboru Martinisu i Vladimiru Gudcu.
Prvi gost je Goran Petercol (1949) koji je diplomirao slikarstvo na Likovnoj akademiji u Zagrebu. Godinama je radio kao likovni urednik enciklopedija i leksikografskih izdanja, a danas predaje na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci. Izlaže od 1975. godine i od tada se predstavio brojnim samostalnim izložbama i sudjelujući na mnogobrojnim skupnim izložbama.
Organizatori su: Drugo more, knjižara RiBook i Sveučilište u Rijeci, a razgovor se odvija u okviru programa Refleks udruge Drugo more i Kultivator Sveučilišta u Rijeci. Razgovor vodi Davor Mišković, a početak je u 19 sati.