Početi najbolje što se može

srijeda, 28.05.2014. - četvrtak, 10.07.2014.
pocetnica_630

Projekt Početi najbolje što se može – Početnica zajedničkog djelovanja 2013 – 2014. dio je dugoročnog multidisciplinarnog istraživačkog projekta Kreativne strategije koji obuhvaća teorijska istraživanja, umjetničku produkciju i procese kritičke refleksije. Projekt je započela Andreja Kulunčić 2010. godine s ciljem mapiranja i poticanja kreativnih strategija i konkretnih platformi za artikulaciju društvenih problema te pružanje podrške traženju njihovih rješenja na mikro i makro razinama. Polazišna točka projekta jest potencijal samorganizacije pojedinaca i grupa za umrežavanje i jačanje zajedničkog političkog djelovanja. Uz istraživačko-aktivistički dio, koji se realizira u suradnji sa širokim brojem sudionika, dio projekta čini i umjetnička produkcija realizirana u nekoliko zasebnih modula. 

Dosad su u sklopu Kreativnih strategija realizirana tri modula. Prva dva modula su bila vezana uz teme javnog prostora i zajednice, treći modul bavi se aktualnom problematikom samoorganiziranja radnika i drugih građanskih inicijativa u hrvatskom kontekstu te razmatra širi niz društvenih tema. U okviru projekta Andreja Kulunčić pozvala je na suradnju grupu Direktna demokracija u školi i Novi sindikat, te niz formalnih i neformalnih grupa koje su mahom proizašle iz studentskog plenuma 2009. godine, grupe poput BRID-a, Ženske Fronte, Fem Fronte ili pak Prava na grad, a uz njih i niz drugih organizacija i pojedinaca koji su sudjelovali u stvaranju početnice zajedničkog djelovanja. 

U četvrtak 29. svibnja, s početkom u 18 sati, bit će održana radionica Osnove direktne demokracije koji će voditi aktivisti Dijana Ćurković i Zdravko Popović te članovi grupe Direktna demokracija u školi. Na radionici će se obraditi pojam direktne demokracije i što znači direktnodemokratski djelovati. Promatrat će se razvoj teorija direktne demokracije kao i njezine prakse u odnosu na sustav predstavničke demokracije. Kroz tu komparativnu analizu gradi se razumijevanje pojma demokracije kao takve.

U ponedjeljak 2. lipnja, s početkom u 19 sati, bit će održana tribina Perspektive novog sindikalizma, koju će moderirati aktivistkinja Ivana Živković, a iza čijeg koncepta stoji Ženska fronta za radna i socijalna prava. Sudionice tribine bit će Jagoda Milidrag Šmid, Ana Pezelj i Bojana Percan, sindikalistice i aktivistkinje. Poseban izazov za “novi sindikalizam” bit će pronalaženje modela za sindikalno organiziranje radnica i radnika zaposlenih u prekarnim oblicima rada (rad na određeno, agencijski rad, outsourcing te svi ostali oblici privremenih i povremenih poslova) koji su postali dominantni oblici zapošljavanja u okviru novih odnosa moći između rada i kapitala te kao takvi neprekidno reproduciraju društvenu nejednakost i siromaštvo.

Teolog Branko Sekulić održat će predavanje i radionicu pod temom Socijalna dimenzija religije: kršćanstvo u praksi, predavanje i radionica, a bavit će se ulogom Katoličke crkve u hrvatskom društvu te potencijalima društvenog angažmana kojeg nam može ponuditi Crkva kao izvorno socijalno odgovorna tradicija, Najrasprostranjeniji primjer socijalne dimenzije kršćanstva kao društveno senzibilnog projekta može se pronaći u praksama takozvanih teologija oslobođenja koje se, osim što svjedoče univerzalnost crkvenog nauka, zalažu i za partikularnu problematiku unutar konteksta. Ovo sekularno osvještavanje vjerske kvalitete može doprinijeti uspostavi dijaloga trenutačno suprotstavljenih strana kako bi kroz praktičnu uzajamnost dosegli maksimum društvenog konsenzusa, barem u određenim lokalnim okvirima. 

U srijedu 4. lipnja, s početkom u 18 sati, bit će održana prva sesija pod naslovom Emancipatorski potencijal religije i društveni angažman, a sastojat će se od dva dijela – predavanja  otvorenog za sve zainteresirane i radnog dijela za prijavljene sudionike. U diskusiji s polaznicima radionice sudjeluju: Branko Sekulić, Hrvoje Jurić i Andreja Kulunčić. U četvrtak 13. lipnja, s početkom u 18 sati, bit će održana druga sesija pod naslovom Kršćanstvo prakse, individualni projekti, a u drugom dijelu radionice u fokusu će biti razvijanje zajedničkih projekata sudionika radionice. Prijave za radionicu traju do 30. svibnja i mogu se poslati na adresu elektroničke pošte.

U utorak 10. lipnja, s početkom u 19 sati, bit će održana prezentacija filma Što je meni naša borba dala? i razgovor s protagonistima. Razgovorom će moderirati Jovica Lončar iz BRID-a. Sudionici će biti Dragutin Varga (Itas), Ivan Grošek (Jedinstvo), Minja Saracco (Pirotehničari) i Tomislav Kiš (Novi sindikat). Adresirat će se sljedeća pitanja: U kojoj mjeri je moguća samoorganizacija radnika u posrnulim i privatizacijom uništenim poduzećima? Koliki je angažman sindikata i nevladinih organizacija u protestu i pokušajima obrane poduzeća i radnih mjesta u uvjetima dramatičnog urušavanje sustava socijalne sigurnosti? Andreja Kulunčić od travnja 2014. radi u suradnji s Novim sindikatom na videu Što je meni naša borba dala? koji se sastoji od četiri izjava o rezultatima zajedničkih borbi radnika za vlastita prava.

U srijedu 11. lipnja, s početkom u 20 sati, bit će održana predavanje na kojem će se prezentirati projekt Početnica i dinamika procesa Kreativne strategije, na kojem će sudjelovati Andreja Kulunčić i grupa Direktna demokracija u školi. Završno predavanje u sklopu projekta Početi najbolje što se može opisat će posljednji od tri modula multidisciplinarnog projekta Kreativne strategije. Autori projekta će govoriti o procesu i o rezultatima ovog projekta koji se izložbom u Galeriji Nova realizira u formi prenosivog modularnog prostora, svojevrsnog “toolkita” koji sadrži arhivu i početnice iz područja sindikalizma, direktne demokracije, feminizma, kontekstualne teologije i angažirane umjetnosti. Iz Galerije Nova “toolkit” putuje po manjim gradovima Hrvatske i regije s ciljem educiranja, informiranja, otvaranja dijaloga, umrežavanja i prezentacije te arhiviranja dotadašnjih materijala.


Povezano