Pritisci hiperprodukcije te brze zarade i potrošnje glavni su uzročnici ekološke eksploatacije, ali i intenzivnog radnog ritma koji se nameće u suvremenom društvu. Drugim riječima, osim što štetno utječe na okoliš, ubrzanje radnih i životnih ritmova ima i izraženo štetne posljedice nemogućnosti razdvajanja radnog i slobodnog vremena u našim svakodnevnim životima. U takvom okruženju, usporavanje, odmor i dokolica postaju ekološka praksa, način brige o okolini.
Prepoznajući nužnost usporavanja kao temelj za održiviji ustroj našeg društva i odnosa prema okolišu, Repair Shack Molat, interdisciplinarno kreativno otočko utočište koje nastaje u suorganizaciji udruge Kurziv (Kulturpunktovog nakladnika) i slovenske udruge Maska, na otoku Molatu će između 22. i 27. svibnja 2024. okupiti umjetnike i istraživače projekta Testing Ground, posvećenog razvoju kreativnih istraživačkih suradnji. Program se realizira u suradnji sa Sveučilištem u Zadru i CONA Institutom iz Ljubljane, organizacije čiji su multimedijalni projekti posvećeni istraživanju povezanosti zvuka i prirodnog okoliša.
Molat je izabran kao lokacija ovog Repair Shacka upravo zbog bliske i dugogodišnje veze koju umjetnici i osnivači CONA Instituta Irena Pivka i Brane Zorman njeguju s otokom, bliskosti na temelju koje su razvili i projekt Kolonija Molat, zamišljen kao istraživanje sistematizacije slobodnog vremena potaknuto nekadašnjim praksama umjetničkih kolonija, kao i (danas gotovo nepostojeće) sistematizacije vremena za rad i odmor. Repair Shack jedna je od materijalizacija Maskinog dugogodišnjeg fokusa istraživanja jugofuturizma, kroz koju u okviru projekta Testing Ground projekta razvijaju reparativne metode oslanjajući se na dobre prakse jugoslavenskog perioda. U Jugoslaviji je slobodno vrijeme bilo sistematizirano kao dio radnog ciklusa. Slobodno vrijeme bilo je namijenjeno regeneraciji radnika_ca, jer se rad cijenio kao doprinos osobnom i zajedničkom boljitku, drugarskoj izgradnji socijalističke budućnosti. Danas u mnogim slučajevima, posebice u kulturnom sektoru, osnovna radnička prava nisu osigurana, budući da je posao strukturiran prekarno. Obaveza stalne dostupnosti i egzistencijalna neizvjesnost uskraćuju radnici_ku pravo na odmor, a rad u području kulture često je podcijenjen i nije prepoznat kao legitiman.
Repair Shack Molat odvijat će se kao kolektivno istraživanje potencijala kulture za generiranje praksi odmora i dokolice koje mogu poslužiti kao alternativa ekološki i društveno destruktivnoj hiperproduktivnosti. Slijedeći viziju Kolonije Molat Pivke i Zormana, Repair Shack koncipiran je kao prostor i vrijeme za bezuvjetni odmor i opuštanje grupe kulturnih radnika_ca u otočkom okruženju bez stresa. Svako planiranje, promišljanje nadolazećih projekata, rokova, prijava, izložbi, arhiviranja i slično – smatra se nepoželjnim.
U sklopu Repair Shacka Molat predstavit ćemo i niz aktivnosti u nastalih u organizaciji Kurziva u suradnji sa CONA-om i Sveučilištem u Zadru, koje će istražiti potencijale održivog turizma, odnosno turizma kakav omogućuje odmor koji – umjesto eksploatacije masovnog, tržišno orijentiranog turizma – stvara podržavajuće veze s prirodom i lokalnom zajednicom, veze koje bi mogle imati reparativni učinak na svoj okoliš.
Tako ćemo na Molatu u četvrtak, 23. svibnja održati ekološku turu otvorenu javnosti. Tura je posvećena bioraznolikosti Molata i zadarskog arhipelaga, a vodit će ju biologinja i ekologinja mora Taida Garibović. Okupljanje je u 16 sati ispred Ribarsko-poljoprivredne zadruge Molat.
Pored javnog dijela programa koji je otvoren svima zainteresiranima, na Molatu će se održati i interdisciplinarni praktikum u kojemu će nam se pridružiti studenti_ce Sveučilišta u Zadru.
Dio praktikuma posvećen alternativnim oblicima turizma koji će uključivati vježbe i kreativne zadatke promišljanja pojmova kao što su usporavanje, odmor, putovanje, zajednica, domaćin ili gost, vodit će Željka Tonković, izvanredna profesorica na zadarskom Odjelu za sociologiju. Temu održivosti iz umjetničke perspektive promišljat ćemo u segmentu posvećenom potencijalima odmora i dokolice u vodstvu Brane Zormana, koji će podijeliti CONA-ine prakse, povesti nas u šetnju u kojoj ćemo vježbati slušanje i pokazati nam kratki film Kolonija Molat (2023., produkcija CONA i Maska).
Po povratku na kopno, u ponedjeljak, 27. svibnja u 10 sati na Sveučilištu u Zadru (Ulica Šime Vitasovića 1, dvorana 002) održat će se javni razgovor posvećen važnosti i potencijalima interdisciplinarnih suradnji u kojemu će sudjelovati Brane Zorman te poljske umjetnice i istraživačice Pola Salicka i Olga Roszkowska, članice grupe Zakole koja predstavlja uspješan primjer transdisciplinarne i dugoročne suradnje između umjetnica_ka, aktivistkinja_a, teoretičarki_a i biologinja_a. Razgovor će voditi Luka Antonina, asistent na Odjelu za sociologiju.
Program se izvodi na engleskom jeziku.
***
Program je dio projekta Testing Ground: Reparative Practices for New Cultural Ecosystem koji su uz potporu programa Kreativne Europe Europske unije razvili i provode Kurziv – Platforma za pitanja kulture, medija i društva, Stowarzyszenie Im. Stanislawa Brzozowskiego/Krytyka Polityczna i Maska Ljubljana.
Program podržavaju Ministarstvo kulture i medija RH, Ured za kulturu, međugradsku i međunarodnu suradnju i civilno društvo, Zagreb, Zaklada Kultura nova
i program Kreativna Europa Europske komisije.