

U ponedjeljak, 25 rujna, u 20 sati u Klubu Mama održat će se predavanje Moć i druge stvari: promišljanje o dekolonijalnoj (fragmentiranoj) povijesti Indonezije, na kojoj će kustosica Riksa Afiaty govoriti kroz prizmu istraživanja indonezijskih umjetnika u sklopu istoimene izložbe.
Prva je to veća izložba suvremene indonezijske umjetnosti u Europi, a otvara se u listopadu u BOZAR-u u Bruxellesu. Naslov Moć i druge stvari uzima iz Proglasa o nezavisnosti Indonezije, koji su 1945. godine potpisali Sukarno i Mohammad Hatta.
Izložba se djelomično temelji na kronološkom narativu, a kreće od Indonezije pod nizozemskom imperijalističkom eksploatacijom, preko kratkog razdoblja japanske okupacije pa sve do postkolonijalnih i dekolonijalnih borbi umjetnika u nastojanju da se čuju njihovi individualni glasovi, ali i oni njihovih zajednica.
Izložba se također bavi arapskom i kineskom ekspanzijom, politikom rasne segregacije nizozemskih kolonijalnih vladara, feudalnom aristokracijom koja stoji rame uz rame s kolonijalistima te kontinuiranom borbom sa zapadnjačkim idejama, kapitalizmom i diktaturom.
Problem zastupljenosti žena te brisanja žena pod kolonijalnom praksom spolne binarnosti također su važne teme izložbe, kao i specifična povijest Papue. Svi umjetnici se bave suvremenim pogledom na kolonijalizam i istražuju načine na koje se zadržao u idejama o modernizaciji i birokraciji. Naposljetku, izbjeglice i tražitelji azila koji su prisiljeni ostati u Indoneziji bit će prisutni kao trajni aspekt dodira Indonezije sa svijetom.
Detalji o predavačici i izložbi dostupni su na sljedećoj poveznici.