U četvrtak, 29. veljače u 19 sati, u Galeriji Bačva Hrvatskog društva likovnih umjetnika (HDLU) održat će se otvorenje izložbe, ujedno i multidisciplinarnog umjetničkog projekta Pjesme za naše more umjetnice Renate Poljak.
Istražujući različita polja djelovanja – od filozofskog do znanstvenog, od utopije i mitologije do glazbe i njene uloge u povijesti i sadašnjosti, autorica se bavi morem kao ekološkom temom kojoj prilazi iz poetičnog i utopijskog umjesto aktivističkog rakursa. Kako stoji u najavi, “špekulacija je osnovni princip na kojem počiva novi projekt oslanjajući se na nematerijalne reference i usmenu tradiciju kako bi osmislila drugačiju vrstu mitologije i time pretpostavljala da se globalne promjene mogu dogoditi u budućnosti.”
Sama izložba se sastoji od dva rada. Prvi je “okrugla, viseća projekcija meditativnog sadržaja koja će biti postavljena u sredinu Galerije Bačva, na kojoj vidimo planktone i sićušna podvodna stvorenja. Ti planktoni pripadaju dvanaestogodišnjem dječaku iz Splita Vanji Cetiniću – Koći koji ih već dvije godine hvata planktonskom mrežicom te proučava pod mikroskopom.” Drugi dio izložbe trokanalna je videoprojekcija na polukružnom zidu galerije u kojoj “glazbenici Amira Medunjanin te Alen i Nenad Sinkauz stvaraju novu pjesmu za naše more. Iznimni se glazbenici snimaju u praznoj dvorani podcrtavajući glas te prazninu prostora i mraka u kojoj isti odzvanja podsjećajući nas na crninu morskog bezdana.” Tekst pjesme je napisala pjesnikinja Monika Herceg.
Renata Poljak izlagala je na mnogobrojnim samostalnim domaćim i međunarodnim izložbama, filmskim festivalima i bijenalima, a dobitnica je brojnih prestižnih stipendija i nagrada. Već godinama se u svojim radovima bavi istraživanjem fenomena ljudskih migracija i njezinih fizičkih i emotivnih posljedica, osobito u četiri recentna filma Partenza (2016.), Još jedan odlazak (2018.), Porvenir (2020.) i Split (2021.) Posljednja tri premijerno su prikazani na Oberhausen Film festivalu, a Porvenir je dobitnik čak 6 nagrada na filmskim festivalima.
Izložba ostaje otvorena do 17. ožujka, a više informacija možete pronaći ovdje.