Palimpsest sjećanja i strategija ozdravljenja

utorak, 12.07.2016. - četvrtak, 14.07.2016.
selma_selman_630

U Institutu za suvremenu umjetnost po prvi put će biti predstavljen izbor radova Selme Selman. Projekcije videa i izbor radova mogu se pogledati od 13. do 15. srpnja između 14 i 19 sati. Na otvorenju u 20 sati održat će se razgovor s umjetnicom i vodstvo kroz izložbu, uz moderaturu Janke Vukmir.

“Moj rad temelji se na gradnji stvari koje su korisne i za zajednicu i za pojedince. Najvažnije je pri tome da koristim svoj identitet, ali ne zbog toga da kažem ljudima da dolazim iz romske zajednice, da sam Romkinja, već zato da im kažem da je moja umjetnost zapravo stvarnost i moj način života. Odrastanje u getu bivajući jedna od “bijelih” djevojaka, daje mi još jedan drugi pogled na svijet. Kao mlada djetinjstvo sam provela na ulici, i to me je naučilo da vidim sebe kao nekoga tko će biti u stanju govoriti o svim tim stvarima, a tada sam shvatila i da imam talent za umjetnost”, zapisala je umjentica o radu.

“Selmina su djela ispovjedne naravi i pričaju intimnu priču o umjetničinom životu kao romske žene, od ranog djetinjstva do danas. Njezini radovi funkcionira kao palimpsest sjećanja i kao strategija ozdravljenja. Njezina umjetnost je njezina “enciklopedija identiteta” u kojem ona izražava svoju borbu s obje negativne i pozitivne strane siromaštva i predrasuda. Autobiografski elementi čine da Selmina umjetnost funkcionira i kao ustajanje protiv nepravde i kao preispitivanje tradicionalnih načina ispovijedi. Njezina umjetnost je jedan oblika političkog otpora koji se održava u raznolikosti raznih polja: od javnog prostora do udaljenih područja našeg senzibiliteta… Ona se suočava gledatelja sa smionošću, duhovitosti i hrabrosti da prevrednuje ustajale koncepte, nekritičke predrasude i da uzburka emocije”, zapisala je o radu Selme Selman Maria-Alina Asavei.

Selma Selman je rođena 1991. godine u Ružici, u romskom naselju u Bihaću, Bosna i Hercegovina. Etnički Romi predstavljaju najveći manjinu u Europi i susreću se sa sustavnom diskriminacijom, progonom, segregaciji u školama i masivnim deportacijama.

U dobi od 19 godina, Selman je počela studirati u Banja Luci, gdje je diplomirala na Akademiji likovnih umjetnosti, Odsjeku za slikarstvo, 2014. Ondje je radila, između ostalih, s poznatim bosanskim umjetnikom Mladenom Miljanovićem , koji je predstavljao Bosnu na 55. Venecijanskom bijenalu 2013. godine. Selman je sudjelovala u Međunarodnoj ljetnoj akademiji Tanie Bruguere ‘Arte Util’, 2013. godine u Salzburgui, a 2014. na Roma Graduate Preparation Program na Central European University u Budimpešti, Mađarska. U 2015. godini, Selman je dobitnik prestižne Young Visual Artist Award ZVONO, za najboljeg mladog umjetnika iz Bosne i Hercegovine, s prebivalištem u New Yorku. Trenutno studira na Sveučilištu Syracuse, SAD.


Povezano