

Izlazeći iz kućnog okrilja, Transportable 01 odaziva se na međuinstitucionalnu i međugalerijsku suradnju sa željom doprinosa i poticaja međusobnoj razmjeni ideja, mišljenja, iskustava, načina rada i naprosto – preživljavanja. U vrijeme, kada nas privid beskrajne slobode kretanja i mobilnosti u svakom smislu zapravo drži u svojevrsnom zatočeništvu zbog nedostatka jednog od elementna kojim bismo uživali tu slobodu (bilo materijalnog ili nematerijalnog), ovaj dijalog dviju galerija, Zagreba i Pule, predstavlja dragocjenost u svakom pogledu. Bilo zbog odmjeravanja snaga, međusobnog učenja i nadgradnje vlastitih načina i principa rada ili jednostavno međusobne empatije i druženja.
Transportable 01 želi potaknuti i podržati ideju o lančanoj reakciji kretanja umjetnika, njihovih stvaralačkih ideja i miljea u nekakav perpetuum mobile, a četvero autora iz Istre – Sabina Damiani, Branko Kolarić, Iva Milaković i Marina Orlić, ovim prvim gostovanjem HDLU–a Istre u Galeriji Vladimir Bužančić, započinje misiju te njihovo gostovanje predstavlja rezultat ove međugalerijske suradnje. Odabrani opusi za ovo prvo gostovanje, kao i izbor samostalnih izložbi autora, čini se nisu slučajno u ovoj priči, a teme koje opusi i njihovi autori problematiziraju na zanimljiv način koreliraju sa zajedničkim nazivnikom ovih gostovanja: Transportable.
Dostavljači Marine Orlić, velike su crne figure od kartona i kaširanog novinskog papira i zapravo su uspješna kombinacija dijelova ljudskih i geometrijskih tijela koji tek u međusobnom odnosu tvore pojedinu priču. Kompozicija je ovdje ključni čimbenik, ona pridonosi iščitavanju i prepoznavanju forme te dinamici skulpture pa su tako Dostavljači zasebne skulpture ukomponirane u prostor koristeći tlo kao dio vlastitog volumena. Fotografije Sabine Damiani dio su izložbe Arhiv migracije koncipirane u tri poglavlja, koja problematizirajući fenomen komunikacije u neprestanom pokretu kroz vrijeme i prostor, “…istražuju delikatne, ponekad na prvi pogled i nezamjetne tranzicije duha, kultura, sjećanja, običaja i identiteta…”, kao što je u predgovoru kataloga izložbe zapisala Maja Briski te ih fotografijama u prvom poglavlju, Altrove, Damiani približava na neposredan i vrlo suptilan način, izrazito realističnim portretima s detaljem osobnog predmeta protagonista.
Iva Milaković izlaže crteže koji su dio njenog ciklusa Metamorfoze, a i one kao da su dio priče o migracijama. Njeno mišljenje o ovom opusu polazi od teze o cikličkim promjenama našeg tijela – svakih sedam godina potpuno se izmjene sve stanice činivši nas fizički novom osobom, te se tom idejom Milaković poigrava u svojim crtežima. Mental collection Branka Kolarića niz je metalnih ploča s autorskim intervencijama kojima je zajednička osnova jedinstven tekst koji se proteže tim nizom.
Izložba će biti otvorena u Galeriji Vladimir Bužančić od 28. listopada do 18. studenog.