Nakon što su osam godina za redom trešnjevačku tržnicu pretvarale u besplatno ljetno kino, kustosice kolektiva BLOK u sklopu cjelogodišnjeg programa Muzej susjedstva Trešnjevka – živa baština pokreću novi filmski program pod nazivom Kino Trešnja. Kvartovski filmski program u selekciji Dine Pokrajac održava se tri petka za redom na tri trešnjevačke lokacije.
U petak, 28. lipnja u 21 i 30 sati na Munjarskom putu, pored Hokej kluba Trešnjevka, na mjestu kojim je nekada prolazila pruga legendarnog Samoborčeka, u programu Kino na pruzi bit će prikazano sedam kratkih filmova. U selekciji se nalaze filmovi različitih žanrova na temu vlaka i željeznice: dokumentarni filmovi Ljudi na točkovima (1963) Rudolfa Sremeca i Čvor (1969) Krste Papića, igrani film Putovanje (1972) Bogdana Žižića i eksperimentalne Putositnice (1976) Tatjane Ivančić. Od recentnijih ostvarenja tu su tri dokumentarna kratka filma Grad u koji moram putovati (2020) Valentine Lončarić, Knin – Zadar (2022) Melite Vrsaljko i Žurnal 242 – Sunčane pruge (2023) Nike Autor.
Druge filmske večeri, 5. srpnja u 21 sat na platou tržnice Trešnjevka u sklopu programa Kino na placu bit će prikazani filmovi koji se bave temom hrane koja, kako stoji u najavi, “od početka ljudske zajednice ima socijalnu, ekonomsku, etičku i simboličku vrijednost”. Prikazuje se eksperimentalni film Plac (2026) Ane Hušman i igrani Super(market)žena (1996) čiju režiju potpisuje Jûzô Itami.
U sklopu treće filmske večeri koja će se održati 12. srpnja u 21 sat, na zelenoj površini iza vanjskog bazena na SP Mladost, u programu Kino Mladost najavljen je “diptih posvećen mladosti koji nas vodi u to neobično doba na pragu između dječjeg svijeta i svijeta odraslih kada sve otkrivamo prvi put”. Na rasporedu su dva igrana filma: Gladna sam, hladno mi je (1984) Chantal Akerman i Močvara (2001) u režiji Lucrecije Martel.
Ulaz na sve projekcije je slobodan.