Na pitanje što nam je to utopijsko ostavio socijalizam pokušat će se odgovoriti kroz predavanja i okrugle stolove, filmski program i izložbu o Jugoslavenskom omladinskom tisku, što će se održavati u riječkom Art-kinu Croatia i Muzeju moderne i suvremene umjetnosti od 2. do 5. listopada.
Sam pojam utopija koristi se u značenju koje se više odnosi na optiku kroz koju se promatra društveni sistem i njegova strukturna transformacija te kroz koju se analizira i zamišlja nove oblike zajednice. Dakle, odnosi se, prije svega, na društvenu organizaciju i moguću transformaciju. U središtu istraživanja nije ono što utopije negiraju nego su to utopijski prijedlozi za organizaciju alternativnog svijeta. Unatoč rastućem nezadovoljstvu sa stukturom društva u kasnom kapitalizmu (ili je ovo možda tek početak?) koje je elaborirano u brojnim teorijskim i umjetničkim radovima čini se da se nedovoljno razmišlja o alternativama, o drugim modelima organizacije društvene strukture.
“Vjerujemo da se i na praktičan i na fantastičan način postojeće stanje i postojeći sustav mogu reformulirati”, poručuju iz organizacije Drugo more.
Socijalizam se temeljio na utopijskoj viziji boljeg svijeta i u tom je smislu ostavio prostora za razne oblike društvene organizacije – neke uspješne, a neke neuspješne. Nestankom socijalizma kao da je nestao i interes za postignuća socijalizma, za njegove vizije boljeg svijeta, koje svijet čine boljim bez obzira kako ga zvali. Ovim programom se želi afirmirati interes za utopijske vizije socijalizma koje i naše sadašnje društvo, bez socijalizma mogu učiniti boljim.
Detaljan program festivala potražite ovdje.