O potrebi razigranijih i neformalnijih formata u polju suvremene umjetnosti (i njene recepcije) svjedoči rastući niz participativnih akcija i programa. Na tragu otvorenijih pristupa kontekstualizacije teorijsko-umjetničkih radova u raznim medijima, osnovan je novi čitalački kružok, Društvo 11 lisica. Njega su, uoči nadolazećeg proljetnog bloka izvedbene manifestacije Antisezona, pokrenule dramaturginja Nina Gojić te kustosica i istraživačica Tea Kantoci.
S voditeljicama ovog kluba, čiji je prvi susret planiran za 26. ožujka u Pogonu (Mislavova 18), razgovaramo o njegovoj koncepciji i otvaranju ka dugoročnim procesima izgradnje zajedništva.
Možete li ukratko pojasniti koncept čitalačkog kluba Društvo 11 lisica i kako se nadovezuje na plesni ciklus Antisezona?
Društvo 11 lisica nastavlja diskurzivnu i znatiželjnu nit započetu s Feral Girls Text Clubom, ali u širem, sustavnijem i dugoročnijem formatu. Dok se Feral Girls Text Club odvijao u sklopuImprospekcija gdje smo čitali tekstove koji su informirali pozvane radove, Društvo 11 lisica donosi proširen pristup čitanju. Kroz redovne mjesečne susrete, ovaj čitateljsko-gledateljski klub okuplja one koji žele kroz gledanje predstava/filmova i čitanje tekstova istraživati veze između izvedbe, jezika, kritičke ekologije, feminizma, kvir teorije, onostranog i dekolonijalnih perspektiva.
Nadovezujući se na Antisezonu unutar čijeg konteksta (g)radimo, klub funkcionira kao paralelni prostor za refleksiju i razmjenu mišljenja o izvedbenim praksama, ali i šire – o suvremenim političkim, društvenim i umjetničkim pitanjima koja nas okupiraju.
Koji prostor (kritičkog) mišljenja Društvom 11 lisica nastojite otvoriti i/ili zaživjeti?
Društvo 11 lisica zamišljamo kao prostor zajedničkog glednja, čitanja i kritičkog promišljanja u neformalnom, izvaninstitucionalnom okviru, a koji potiče otvorenu razmjenu ideja te interdisciplinarne i intermedijske veze. Tijekom susreta želimo stvarati zajednički aparat za razumijevanje društvenih, ekoloških i političkih fenomena koji nas okružuju, istražujući ih iz različitih perspektiva – izvedbenih, umjetničkih, teorijskih i aktivističkih. Klub stoga ne mislimo samo kroz interpretaciju tekstova, već kao način generiranja novih prijedloga u osmišljavanju mogućih scenarija za drugačije oblike mišljenja i djelovanja. Također, prostor koji želimo otvoriti je prostor druženja, slobode i osnaživanja.
Oksana Timofejeva na radnoj grupi “Psihoantropologija za neljude”. FOTO: Sanja Bistričić Srića
Čitalački segment otvarate tekstom Oksane Timofejeve. Imate li već popis autora_ica i tekstova ili drugih materijala koji biste voljele istaknuti?
Da, klub otvaramo tekstom Oksane Timofejeve, koji problematizira povijesne i političke mehanizme kontrole te uspostavlja vezu između vještičarenja i solidarnosti, odnosno drugarstva – dok vještičarenje transformira i depersonalizira tijelo vještice, inače individualizirano, promatrano i kažnjavano kroz progone, solidarnost i drugarstvo brišu individualni identitet uspostavljanjem anonimnosti i ravnopravnosti.
U nastavku planiramo čitati autore_ice koji se bave temama izvedbenosti, političke imaginacije i feminističkih teorija poput Annie Ernaux, Silvije Federici, Ursule K. Le Guin i Audre Lorde, ali i različite eksperimentalne i spekulativne tekstove koji otvaraju prostor za promišljanje jezika, igre, rituala i kolektivnosti. Osim naših prijedloga, svakako ćemo otvoriti prostor za prijedloge drugih. U planu je također gledanje filmova i trenutnih produkcija u polju suvremenog plesa i izvedbenih umjetnosti u Zagrebu kako bismo dodatno proširiti metode čitanja, gledanja, analize i uspostavljanja relacija.
FOTO: MaMa / Facebook
Kojoj se publici kružok obraća i koga biste voljele pozvati na sudjelovanje?
Društvo 11 lisica otvoreno je svima koji žele čitati, razmišljati, diskutirati ili samo bivati u ugodnom i poticajnom okruženju. Pozivamo umjetnike_ce, istraživače_ice, studente_ice, kustose_ice, izvedbene praktičare_ke, aktiviste_kinje i sve znatiželjne čitatelje_ice koji su zainteresirani za teme kojima se klub bavi. Nije potrebno prethodno iskustvo u teoriji ili umjetnosti – važno je zanimanje za zajedničko promišljanje, dijalog i eksperimentiranje s čitanjem kao procesom koji nadilazi klasične interpretativne okvire.
Dugoročno, voljele bismo uspostaviti klub koji se temelji na principima samoorganizacije i zajedničkog sudjelovanja, a sudeći po količini čitateljskih kružoka koji trenutno cirkuliraju nezavisnom scenom, jasno je da postoji interes za kolektivno djelovanje kroz čitanje.