Tempom slatke melankolije

Škrabica u Booksi donijela je koncert multiinstrumentalistice Tene Rak (ŠećeЯ), koja iza sebe ima bogato iskustvo suradnji s lokalnim i regionalnim glazbenicima nezavisne scene.

FOTO: ŠećeЯ, Facebook

Da je pjevanje u tuš kadi široko rasprostranjena pojava svjedoči, osim Wikipedija stranice posvećene isključivo fenomenu kupaonskog pjevanja, velik broj playlista kao i pozamašna količina članaka koja taj stil pjevanja stavlja u kontekst brige o mentalnom zdravlju. Ono se povezuje s opuštajućim spojem blagotvornog učinka kotrljanja vode po tijelu, ritmičnog disanja, otpuštanja energije glasom i bijegom iz svakodnevice u poetsku stvarnost. U izvedbi kupaonskog repertoara najčešće se oslanjamo na takozvane earwormse, odnosno muzičke dijelove koji ostaju u uhu, pamtljivi su i teško ih se zaboravlja.

Formulom zaraznih melodija, ponavljajućih simpatičnih tekstova vode se i Patkice, žanrovski razigran bend u sastavu Ivane Pušnik i Ivane Ljubičić, koje su 26. siječnja održale vrlo dinamičan nastup u Attacku. Ljubičić i Pušnik inače čine polovicu benda Mi Nerve, a na nastupu im se vokalnom izvedbom u pjesmi blajh pridružila i Tea Ovničević, dok je čevrta članica benda, Tena Rak pružala prijateljsku podršku iz publike.

Potonju članicu Mi Nerva, Tenu Rak, zagrebačka je publika imala priliku čuti tjedan dana kasnije, u intimnoj i nešto mirnijoj atmosferi u sklopu Booksine Škrabice. Tena Rak, glazbenica je i pjevačica koja stoji iza solo projekta ŠećeЯ. Kako je ispričala za Kulturpunkt, projekt je svoje obličje dobio krajem 2016., godinu dana nakon prestanka djelovanja benda Vlasta Popić u kojem je Rak svirala bubnjeve, potaknut “unutarnjim sadržajem koji je htio van pod svaku cijenu, pa i cijenu lo-fi produkcije”.

Rak je multiinstrumentalistica, a za ŠećeЯ piše tekstove i melodije, osmišljava instrumentalne aranžmane, a zatim ih svira, pjeva, snima i producira. Njen prvi objavljeni singl Reci, reci mi izašao je 2016., godinu dana kasnije objavljuje album Varijacije na tugu, a 2018. EP Izlazi sunce i singl Meni nikad nije dosta. “Tempo snimanja nove muzike i organizacije nastupa ograničavaju vremenski zahtjevna samopromocija i uključenost u razne projekte i hobije”, istaknula je Rak. U protekloj je godini sa ŠećeЯom nastupala nešto više, a na pitanje o prilagodbi muzičkih aranžmana za akustičnu izvedbu u Booksi odgovara: “Instrumentalni aranžmani kod mene se na kraju svode na gitaru, u svrhu pratnje glasa. Sve što je aranžerski kompleksnije nastalo je suradnjama. U Booksi izvodim svoju iskonsku verziju ŠećeЯa, a to su gitara i glas, u posljednje vrijeme najdraži i najjednostavniji format.”

Rak njeguje aktivistički i terapeutski pristup glazbi i pjevanju pa je prošle godine u suradnji s K-zonom, i zajedno s vokalisticom Tajanom Josimović, u sklopu Vox Feminae festivala oformila ad hoc zbor u sklopu projekta za osnaživanja ženskog izričaja. Rak je za Kulturpunkt istaknula i druge (sudioničke) vokalne projekte, poput zbora Ružmarinke, koji obrađuje alternativne hitove i radionice za nošenje s tremom – Tremašice, koje se bave glasom i izražavanjem.

Osim navedenih Mi Nervi i raspuštene Vlaste Popić, Rak je tijekom svoje glazbene karijere surađivala s mnogim glazbenicima_cama i umjetnicima_cama, među kojima izdvaja Ivana Grobenskog, “koji je dosnimio prve gitare za pjesmu Reci, reci mi, za koju je spot snimio Ivan Gundić”. Obojica su tada bili aktivni u kolektivu Moskau, čiji je dio “kaosa” i sama bila. S Grobenskim je nastavila suradnju na albumu Varijacije, a Deni Krstev i Kristina (Tina) Gorovska iz Skopja pomogli su joj “zvučno i vizualno uprizoriti EP Izlazi Sunce”, dok ju je suradnja s Ivanom Ljubičić povezala s Prokulica recordsom, labelom iza kojeg zajedno s njom stoji i Ivan Šaravanja Šeki. Rak trenutno aktivno sudjeluje u novoosnovanom sisačko-zagrebačkom cover bendu Nougat s Ninom Vukčevićem i Melitom Sabljo, a priključila se i njenom autorskom projektu, Gilbert, u kojem obje pjevaju, Rak svira električnu gitaru, a Sabljo bubnjeve.

Na koncertu u Booksi ŠećeЯ je izvela većinu objavljenog materijala, usprkos učestalim smetnjama bijele buke kafe aparata, koji se čuo u pozadini i svojim joj ponavljanjem pružio povod za improvizaciju. Osim prostornih izazova, koji su usmjeravali atmosferu u različitim (često komičnim) pravcima, Rak je na dan koncerta bila i prehlađena, što je nastupu nametnulo sporiji tempo s više pauzi. Unatoč otegotnim okolnostima Rak je slušatelje_ice nježno uvela u raspoloženje svojih pjesama i prenijela zaigranost melodija te melankoličnost tekstova koji ih prate potvrđujući da kad je riječ o ŠećeЯu, meni nikad nije dosta!

Objavljeno
Objavljeno

Povezano