Priznanje djelotvornoj društvenoj inovaciji

Među nominiranima za ovogodišnju nagradu SozialMarie nalaze se i tri projekta iz Hrvatske koja se hvataju ukoštac s ključnim izazovima današnjice.

pripremila:
Ivana Pejić

SozialMarie, zaklada za socijalne inovacije iz Beča, svake godine nagrađuje 15 europskih projekata koji razvijaju rješenja za goruće društvene izazove, daju inovativne odgovore i ukazuju na nove putove. Nagradu dodjeljuje privatna austrijska zaklada Unruhe Stiftung od 2005. godine, što je čini prvom nagradom za društvene inovacije u Europi. Osim financijske podrške u ukupnoj vrijednosti od 55.000 eura, SozialMarie ponajprije služi kao javna platforma društveno inovativnim projektima iz Srednje Europe. Uz inovativnost rješenja kojima se doskače raznovrsnim problemima, kriterije za društvenu inovaciju ponajprije čine uspješno uključivanje različitih društvenih skupina, učinkovita provedba projekta te mogućnost prijenosa ostvarenih rješenja na druge sektore i regije.

Ove godine na natječaj je pristiglo 288 prijava iz šest različitih zemalja srednje i istočne Europe. Najviše projekata je prijavljeno iz područja obrazovanja, socijalne i zdravstvene skrbi te različitosti. Stručni žiri nominirao je 34 projekta, među kojima su i tri projekta iz Hrvatske koji ulaze u konkurenciju za nagradu. 

Projekt Growing Together nakladničke kuća Fraktura, u suradnji udrugama Boranka, Biljkoborci i Centrom za mlade Dugave temelji se na podizanju razine svijesti o društvenim i ekološkim problemima među mladima. Realiziran je kroz provedbu radionica Čitajmo zajedno te akcijama pošumljavanja u kojima je zasađeno 5 000 sadnica. Društveni atelje vodi organizacija za društveni razvoj DKolektiv iz Osijeka. Riječ je o projektu koji aktivira i osnažuje ranjive i marginalizirane skupine te služi kao centar za izgradnju aktivne i inkluzivne zajednice u suradnji s lokalnim građanima. Konačno, među nominiranima je i projekt Naučimo pčelariti Hrvatske udruge pčelara (HUP) Pčelinjak, koji se bavi edukacijom zatvorenika o pčelarstvu. 

Od nominiranih 34 projekta stručni žiri odabire njih 15 koji će ponijeti nagradu SozialMarie. Prve 3 nagrade imaju vrijednost 15 000, 10 000 i 5 000 eura, a daljnjih 12 nagrada dodjeljuje se u vrijednosti od 2 000 eura. Svake godine dodjeljuje se i Nagrada publike, koja odabranom projektu donosi dodatnih 15 000 eura namijenjenih edukaciji.

Proglašenje pobjednika održava se 1. svibnja u 17 sati u bečkom kazalištu Akzent.

Ovaj članak objavljen je u sklopu projekta Ekosustavima uključive kulture koji je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

Objavljeno
Objavljeno

Povezano