
Muzej Palestine sa sjedištem u SAD-u širi opseg svoga djelovanja te 17. svibnja, u tjednu obilježavanja sedamdeset sedme godišnjice Nakbe, otvara vrata satelitskog prostora u Edinburghu u Škotskoj. Europa time dobiva svoj drugi muzejski prostor namijenjen suvremenoj palestinskoj umjetnosti i kulturi, nakon Palestinskog muzeja i kulturnog centra otvorenog u Bristolu 2013. godine.
Matični prostor Muzeja Palestine, prvog muzeja posvećenog palestinskoj umjetnosti na zapadnoj polutci, otvoren je 2018. godine u Woodebridgeu u Connecticutu, s ciljem istraživanja i očuvanja palestinske povijesti i prmoviranja njihovih kulturnih i umjetničkih postignuća. Muzejski fundus obuhvaća povijesne dokumente, fotografije, dokumentiranu usmenu predaju i književne tekstove, a tijekom sedam godina postojanja u muzeju su redovito održavane izložbe palestinskih umjetnika, javna predavanja i izvedbe.
Uoči otvorenja obaju prostora Muzeja Palestine u javnim se medijskim istupima naglašavala politička neopredijeljenost muzeja, koju bismo bez mnogo pretjerivanja mogli nazvati nužnom ogradom svih inicijativa koje promoviraju palestinski identitet i kulturu u zapadnjačkim zemljama, i to već desetljećima. No od početka izraelske agresije u Gazi 2023. godine postalo je izvjesno da je svaki oblik javnog djelovanja koje se iole bavi Palestinom već sam po sebi politički čin.
Tako od 2023. godine naovamo svakodnevno svjedočimo sustavnoj medijskoj šutnji, političkom izvrdavanju najvećih svjetskih sila i izostanku jasne osude izraelskog genocidnog rata i represije koja se provodi nad Palestincima u Gazi i na Zapadnoj obali. Na tragu takvih politika, u europskim se zemljama i dalje zabranjuju prosvjedi potpore palestinskom narodu, otkazuju se javna događanja i manifestacije s palestinskim predznakom, a iskazivanje kritike izraelskoj agresiji izjednačava se s antisemitizmom.
To je ozračje upravo i glavni povod otvaranju satelitskog prostora Muzeja Palestine na europskom tlu. Utemeljitelj i ravnatelj muzeja, Faisal Saleh, navodi da je odabir Škotske kao lokacije za novi muzejski prostor motiviran brojnim otkazivanjima umjetničkih i kulturnih događanja palestinske tematike na širem području Ujedinjenog Kraljevstva. Iako ni Škotska nije lišena institucionalnog utišavanja glasova podrške Palestini, u zemlji već više od dva desetljeća djeluje snažan pokret solidarnosti s Palestinom, a od početka rata u Gazi škotski prosvjedi podrške okupljali su i više tisuća sudionika.
Vrijedi spomenuti da je izvorno za prvi europski prostor Muzeja Palestina razmatrana bivša izraelska ambasada u Dublinu. Irska već desetljećima izražava potporu palestinskom narodu, a koncem prošle godina postala je prva zemlja EU-a koja se pridružila južnoafričkoj tužbi za genocid protiv Izraela pred Međunarodnim sudom pravde. Ta je podrška i dovela do izraelskog zatvaranja ambasade u Dublinu, a vodstvo Muzeja Palestine navela na pokušaj iznajmljivanja prostora. Iako se na koncu taj pokušaj izjalovio, ipak je u medijima odjeknuo kao moćna simbolična poruka.
U najavi otvorenja prostora u Edinburghu, Muzej Palestine ustvrdio je da će nova filijala djelovati kao platforma za palestinske glasove u Europi, a osigurat će trajan prostor za izložbe radova novih i etabliranih palestinskih umjetnika. Naizmjence s izložbama, u prostoru novog muzeja održavat će se edukacijski programi i izvedbe posvećene pitanjima identiteta, prognanstva, otpora i kulturnog naslijeđa. Na prvoj izložbi koja će biti organizirana u muzeju bit će predstavljeni radovi umjetnika_ca iz Palestine i dijaspore, među kojima su Samia Halaby, Nabil Anani, Sana Farah Bishara, Mohammed Alhaj i Maisara Baroud.
Objavljeno