
Nakon travanjske presude britanskog Vrhovnog suda, koja je nanijela težak udarac trans pravima u Ujedinjenom Kraljevstvu, skupina transrodnih i interspolnih osoba, uz podršku zagovaračke organizacije The Good Law Project, pokrenula je pravni postupak protiv Komisije za ravnopravnost i ljudska prava (Equality and Human Rights Commission ili EHRC) i ministrice za žene i ravnopravnost, Bridget Phillipson.
Podsjećamo, razmatrajući spor između trans-isključive inicijative For Women Scotland i škotske vlade, Vrhovni sud je donio odluku prema kojoj se izraz “žena” u Zakonu o ravnopravnosti iz 2010. godine odnosi isključivo na osobe kojima je pri rođenju dodijeljen ženski spol, dok se izraz “spol” protumačio kao binarna kategorija koja obuhvaća samo biološki muški i ženski spol. Prema tome, odluka suda isključuje sve trans žene iz odredaba zakona, uključujući i one kojima je promjena roda priznata zakonski putem tzv. potvrde o priznanju roda (Gender Recognition Certificate).
Iako je sud naglašavao da su transrodne osobe i dalje zaštićene drugim odredbama istog zakona koje se odnose specifično na njih, kao i da presuda ne utvrđuje da trans žene nisu žene, u skladu s krilaticom kritičara “rodne ideologije”, dalekosežne posljedice odluke već se naziru. Tako je EHRC, kao regulatorno tijelo odgovorno za provedbu zakona, u manje od dva tjedna nakon presude izdao privremene smjernice poslodavcima i organizacijama koje upravljaju javnim prostorima, u sklopu pripreme terena za sveobuhvatniji Kodeks prakse čija se objava očekuje do ljeta ove godine.
Smjernice su izazvale zgražanje i zabrinutost trans zajednice jer se primarno odnose na ograničavanje pristupa trans osoba (javnim) prostorima koji su odijeljeni po kriteriju spola dodijeljenog pri rođenju, uz napomenu da se trans osobama mora osigurati pristup “trećim prostorima”. Smjernice obuhvaćaju toalete i prostorije za tuširanje i presvlačenje na radnim mjestima, u školama, sportskim organizacijama, klubovima i javno dostupnim uslugama poput bolnica, trgovina i restorana, ali i općeniti pristup skloništima za žrtve nasilja i psihološkim savjetovalištima.
Sudska revizija zakonitosti smjernica, koju su pokrenuli_e transrodni_e i interspolni pojedinci_ke uz pomoć The Good Law Projecta, usmjerena je upravo na upotrebu toaleta. Naime, tužitelji tvrde da su upute koja nalažu upotrebu toaleta ovisno o spolu dodijeljenom pri rođenju ili primjer pogrešnog tumačenja nadležnog zakona ili primjer kršenja odredaba Zakona o ljudskim pravima iz 1998. godine. Ili konkretnije, da definicije “muškarca” i “žene” u Zakonu o ravnopravnosti nisu usuglašene s drugim legislativama o upotrebi toaleta i uobičajenom pravnom značenju tih izraza, koje prema njima obuhvaćaju i življeni rod. Usto, smatraju da odluka Vrhovnog suda kao takva nije u skladu s odredbama Europske konvencije o ljudskim pravima.
Daljnja procedura revizije nalaže da se sve strane moraju oglasiti na službeni dopis tužitelja u roku od 14 dana, nakon čega će nadležni Visoki sud odlučivati o zakonitosti EHRC-ovih smjernica. No, pozivajući se na kratak rok u kojem su donesene problematične smjernice, tužitelji su zatražili da se EHRC i nadležna ministrica oglase u roku od 7 dana. Odgovor EHRC-a je naglasio kako zbog kompleksnosti teme – dakle, stvarnih posljedica vlastitih odluka – nije u stanju odgovoriti ni u zatraženom roku od 14 dana, a odgovor nadležne ministrice Bridget Phillipson još nije ni pristigao.
Bitno je istaknuti da na djelu nije puka “rasprava o WC-ima”, nego prvi korak u potencijalno dugoj pravnoj bitci protiv segregacije trans osoba u Ujedinjenom Kraljevstvu. Izuzev gore spomenutog pravnog postupka, inicijativa okupljena oko The Good Law Projecta planira pokrenuti daljnje pravne izazove protiv odluke Vrhovnog suda, a prva britanska transrodna sutkinja, Victoria McCloud, namjerava pokrenuti parnicu protiv države na Europskom sudu za ljudska prava.
Iako laburističku vladu ništa ne sprječava da parlamentarnim postupkom uvrsti amandmane na zakon i korigira definicije žena i spola te na taj način popravi štetu nastalu zbog presude koja se neporecivo oslanja na biološki esencijalizam, zasad se ne nazire nikakva inicijativa toga tipa. Stoga je izvjesno da borba za prava sada dodatno marginalizirane i ugrožene trans zajednice ostaje u njihovim i u rukama njihovih saveznika.
Objavljeno