Nakon višemjesečnog otpora građana, 24. ožujka 2023. uz kordone policijske zaštite započela je sječa 140 stabala na Šodrošu. Riječ je o posljednjoj ekološkoj oazi kraj Novog Sada u kojoj je do sada živjelo preko 200 zaštićenih vrsta životinja i rasle autohtone bijele i crne topole, a ujedno je i branila grad od poplave. Odlukom vlasti da stoljetna stabla zamijeni glomaznim betonskim mostom, Šodroš je postao simbolom građanskog otpora privatnom kapitalu koji, u sprezi s vlašću, siječe sve pred sobom.
Dugu i upornu borbu Vojvođana i Vojvođanki za očuvanjem posljednje prirodne dunavske oaze u gradu svojim je mikrofonom dokumentirao Szabolcs Tolnai, inače filmski, kazališni i radijski redatelj iz Subotice. Tolnai bilježi originalne zvukove Šodroša, melodični ptičji pjev i ritmično veslanje Dunavcem koje sijeku glasovi građana na barikadama, kineskih radnika i policijskih snaga koje ih štite.
U produkciji zagrebačkog RadioTeatra i Katarine Krešić, uz tonsko oblikovanje Dina Brazzodura, snimke su pretočene u dokumentarnu radiodramu Vratiće se Valter, nosiće brushalter, čije je premijerno emitiranje na nezavisnim radiostanicama u regiji krenulo samo dan nakon neuspješnog okončanja ove borbe. Riječ je ujedno i o prvoj premijeri regionalne redakcije Radiofonski četvrtak koju je kroz serijal slušaonica 2021. okupila Pavlica Bajsić Brazzoduro.
Dokumentarnu radiodramu Vratiće se Valter, nosiće brushalter možete poslušati u Fono arhivi RadioTeatra.
Ovaj članak objavljen je u sklopu projekta Ekosustavima uključive kulture koji je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.
Objavljeno