Piše: Martina Domladovac
Učenici su u Brazilu zauzeli škole u devetnaest pokrajina u znak protesta protiv mjera štednje i najavljene reforme obrazovanja. Prosvjedi koji još uvijek traju počeli su u listopadu od kada je okupirano oko tisuću srednjih škola u kojima učenici sami organiziraju dnevne programe, ali i spavaju noću. Okupirane škole odgovor su na najave predsjednika Michela Temera o uvođenju mjera štednje kako bi se nadoknadio veliki državni deficit i zaustavila recesija, no učenici to vide isključivo kao pokušaj rezanja troškova obrazovanja. “Javno obrazovanje već je jako loše. Kako vlada može smanjiti njegovo financiranje”, poručila je Julia Couto, učenica jedne od zauzetih škola u Rio de Janeiru.
U prilog tome ide i najavljena reforma obrazovnog sustava kojom je predviđeno da predmeti koji su do sada bili obavezni, kao što su likovni ili tjelesni postanu izborni. Također, školski dan trebao bi se produžiti, no učenici tvrde da to neće doprinijeti boljem programu. “Znamo da trebamo reformu srednjoškolskog obrazovanja kao i obrazovnog sustava u cjelini, ali trebamo reformu koju su raspravili i promovirali obrazovni profesionalci”, rekla je u svom obraćanju zakonodavnom zboru u Curitibi, šesnaestogodišnja Ana Julia Ribeiro, braneći učenički pokret.
Očekuje se da će Senat odobriti novi proračun 29. studenog i proslijediti ga u donji dom Kongresa, zbog čega učenici najavljuju prosvjede u glavnom gradu tog dana, a Ribero je također izjavila kako je od sprječavanja donošenja ovog zakona važniji razvoj političke svijesti koji se dogodio i koji će biti važan za buduće borbe.
Slično učeničko organiziranje dogodilo se prije točno godinu dana u São Paulu nakon što je pokrajinska vlast najavila restrukturiranje školstva koje bi dovelo bi do zatvaranja velikog broja javnih škola. O tadašnjim metodama samoorganiziranja koje su također uključivale zauzimanje škola, ali i glasne prosvjede na ulici, snimljen je kratki film We Rule The School.
Kao i prošle godine, prosvjednici se i sada susreću s policijskom represijom, unatoč tome što se uglavnom radi o maloljetnicima. Također ih se optužuje da djeluju pod utjecajem lijeve političke opcije koja je opozicija vladi predsjednika Temera, no Ribero na to odgovara kako su oni nestranački pokret i pokret učenika za učenike. “Ovo nije igra za nas, znamo za što se borimo. Naša zastava je obrazovanje, naša jedina zastava je obrazovanje”, ističe.
Jasna politička artikuliranost čini se najvažnijom odrednicom učeničkih prosvjeda u ovoj zemlji. Mladi su postali glasna snaga promjene i što je najvažnije, postali su svjesni svoje kolektivne moći. “Naučiš više o politici u tjedan dana okupacije škole nego tijekom godina regularnih predavanja. Mladi ljudi sada znaju da mogu potaknuti promjene”, poručuje jedna od prosvjednica.
Objavljeno