Naslijeđe minulog

Belgijski učenici koji pohađaju nastavu u prenamijenjenom jugoslavenskom paviljonu u Wevelgemu sudjeluju u projektu Misliti Jugoslaviju u Europi danas.

sintpaulus_630

Potaknuti za učenike praznim označiteljem Jugoslavija koji jos uvijek stoji na zgradi paviljona ispod naziva njihove škole, pedagoški tim flamanske gimnazije odlučio je otvoriti vrata jednogodišnjem izučavanju fenomena jugoslavenskog znanja i singularnosti.

U bivšem jugoslavenskom paviljonu u Wevelgemu, arhitekta Vjenceslava Rihtera koji je 1960. pretvoren u srednju školu flamanske jezične zajednice, započeo je jednogodišnji projekt Misliti Jugoslaviju u Europi danas na kojem će raditi 220 učenika u dobnoj skupini od 14 do 16 godina, tijekom školske godine 2013/2014. 

Projekt na kojem radi pedagoški tim od sedam profesora (geografije, povijesti, francuskog jezika i književnosti, glazbe i umjetnosti) predstavljen je 23. rujna u Kulturnom centru Wevelgema, zajedno sa predstavnicima izdavačke kuće Edicija Jugoslavija i umjetničkog kolektiva Eimigrative art koji će surađivati sa profesorima škole.

Obrazovni projekt obuhvaća teme antifašizma, jednakosti, emancipacije, samoupravljanja, jugoslavenskog nadrealizma, te jugoslavenskog glazbenog i umjetničkog modernizma. Kao i 2011. godine kada je ostvaren projekt Misliti Jugoslaviju dvadeset godina kasnije na Université libre de Bruxelles, i ovaj projekt otvorio je arhitektonsko-grafički kolektiv Škart

Izvor: Kontrapress / Foto: Willy Vereenooghe

Objavljeno
Objavljeno

Povezano