Piše: Martina Domladovac
Inicijativa Hrvatska može bolje koja u srijedu, 1. lipnja u 18 sati organizira Prosvjed podrške Cjelovitoj kurikularnoj reformi, održala je pres konferenciju na kojoj su se novinarima i zainteresiranoj javnosti obratili Eli Pijaca Plavšić, Ida Lohar i Nikola Baketa.
U uvodnom obraćanju Eli Pijaca Plavšić, predsjednica Foruma za slobodu odgoja, pozvala je na prosvjede koji će se u znak podrške Borisu Jokiću i stručnom timu kurikularne reforme osim u Zgrebu, u isto vrijeme održati i u Splitu, Rijeci, Osjeku, Puli, Dubrovniku, Slavonskom Brodu, Korčuli, Križevcima, Poreču, Zadru i Virovitici. Prosvjedi će se održati i izvan Hrvatske, a osim do sada potvrđenih Londona i Budimpešte, postoji mogućnost da se priključe i prosvjednici u Bruxellesu, Berlinu i Šangaju. Pijaca Plavšić naglašava kako je inicijativa okupila više od dvjesto organizacija civilnog društva, a svakim danom sve više građana potpisivanjem peticije i svojom podrškom pridružuje se zajedničkom cilju.
Inicijalna ideja bila je organizirati prosvjed podrške u Zagrebu, no sve se više građana počelo javljati kako bi se prosvjedi održali i u njihovim gradovima. “Ovime Hrvatska pokazuje da može, ali još važnije i da želi bolje”, istaknula je Pijaca Plavšić, te podsjetila na činjenicu kako “obrazovna reforma ne može počivati samo na dobrim željama”. Rekla je i kako je “ključni doprinos reformi upravo to što je na njoj radila baza, učiteljice i učitelji, a ovakvim pristupom ubija se kreativnost i entuzijazam onih koji reformu trebaju provoditi”, te zaključila kako je “sretna i kvalitetna škola u kojoj rastu sretna djeca” njihov glavni cilj.
U svoje, ali i u ime svojih kolega govorila je Ida Lohar iz stručne radne skupine za likovnu kulturu i umjetnost. Rekla je kako stručni tim prije svega želi pravu podršku, te im je važno da se reforma provede “temeljito i strukturno, a ne da ostane samo na papiru”. Naglasila je da žele nastaviti raditi na način kao i do sad – stručno i bez uplitanja politike, a u slučaju uključivanja novih ljudi u stručni tim, zahtijevaju da se to provede kao i prvi put – javno i na temelju stručnosti.
Nikola Baketa istaknuo je tri glavna zahtjeva Inicijative. Traži se da obrazovanje u Hrvatskom saboru bude proglašeno strateškim nacionalnim ciljem, te da se preispita odluka o dodavanju novih članova stručnom timu na predložen, netransparentan način. Na posljetku, zahtijevaju da ministar Predrag Šustar pokaže da ima i državnu, ne samo stranačku odgovornost te da podnese ostavku.
Zahtijevanjem ostavke ministra poziva se na odgovornost zbog brojnih propusta ministarstva, rekla je Pijaca Plavšić, naglasivši kako smo imali priliku financirati reforme iz europskih fondova, ali zbog apsolutnog nemara ta su sredstva propuštena. Istaknula je kako je za niz problema zaslužna i prethodna Vlada koja nije pripremila svu potrebnu dokumentaciju, a nedostajala je i administrativna podrška reformi. Iz Inicijative se nadaju kako je dogovor s Ministarstvom još uvijek moguć, a prije svega žele razgovarati, što do sada nisu imali priliku. Na pitanje o ostavci Borisa Jokića i tko bi ga mogao zamijeniti, govornici su usuglašeno odgovorili kako poštuju njegovu odluku, da postoje drugi stručnjaci i da je on također zamjenjiv. No, podsjećaju da on predstavlja sav pozitivan rad i energiju uložen u projekt, te ima veliko povjerenje kolega i suradnika, što je za nastavak projekta iznimno važno.
Objavljeno