Četvrt stoljeća dijeli nas od sloma socijalizma i početka procesa restauracije kapitalizma u društvima nekadašnjeg Istočnog bloka i SFR Jugoslavije. Pod okriljem koncepta “tranzicije”, koji je trebao označavati period strukturnog prilagođavanja naših država i njihovog uključivanja u regularne tokove globalnog kapitalističkog poretka, provođena je privatizacija zajedničke imovine i nametnuta tržišna logika svim segmentima društva.
Funkcija koncepta “tranzicije” je prije svega u odlaganju očekivanog boljitka te u tom smislu, tranzicija predstavlja jednu specifičnu suspenziju demokracije i radničkih prava. Najavljivani bolji život konstantno se odlaže za budućnost, što omogućava provođenje politika kojima se, najčešće pod parolom nacionalnog interesa, štiti interes kapitala.
Ukoliko se u javnom diskursu i pojavljuje kritika aktualnih događanja ona se zadržava na pitanju korupcije i lošeg provođenja samog procesa. Tako se kao rješenje za postojeće probleme ponovo nameću iste političke mjere koje su ih i proizvele – daljnja privatizacija državnih poduzeća, mjere štednje, rezovi u javnim poduzećima, smanjivanje radnih i socijalnih prava itd.
Na konferenciji će, između ostalog, biti predstavljen i dio rezultata istraživanja koje je tijekom ove godine provođeno u okviru CPE-ovog ovogodišnjeg projekta, a koje obuhvaća analizu procesa privatizacije, javnih poduzeća, poljoprivrede, mirovinskog i invalidskog sustava, položaja žena i visokog obrazovanja u Srbiji.
Konferencija će biti održana 8. i 9. prosinca u Domu omladine Beograda, a na njoj će sudjelovati Nada Novaković, Filip Balunović, Mislav Žitko, Vuk Vuković, Jelena Veljić, Marija Radoman, Ivan Radenković te Milenko Srećković.
Izvor: CPE
Objavljeno