Piše: Tomislav Žilić
U vremenu kada se stripovska umjetnost nalazi na marginama kulturne proizvodnje ali i konzumacije – pogotovo u kontekstu alternativnog stripa – dolazi priznanje radu udruge Komikaze, kao i autorima zastupljenima u recentno izdanom albumu Komikaze#13. U albumu se nalaze radovi autora sa svih strana svijeta, a neki od njih su Amandine Meyer, Bojana Bogavac, Nils Bertho, Davor Gromilović, Harukichi, Alfret Asperatus, Chintis Lundgren, Damir Steinfl, Bernarda Xilco, Miro Župa, Ena Jurov, Amanda Baeza i Berliac.
Nominacija za nagradu za najbolji alternativni strip na ovogodišnjem izdanju Festival international de la bande dessinée d’Angoulême album stavlja u konkurenciju sa strip izdanjima iz Francuske, Italije, Brazila, Egipta, Belgije, Austrije, Njemačke i Tajvana. Bez obzira na ishod, ovakva afirmacija Komikazama svakako dolazi u pravom trenutku. Podsjećamo da im je u 2014. godini Ministarstvo kulture ukinulo potporu za izdavanje te da je nakon neuspješne žalbe izdavanje novog broja potpomogao Grad Zagreb kao i sami članovi udruge.
Urednica Komikaza Ivana Armanini povodom ukidanja financiranja istaknula je sljedeće: “iako je situacija s prijevodnim stripom relativno pristojna, domaći autorski strip u teškoj je krizi. Izdavači nemaju financijske snage za produkciju a institucija za financiranje domaćih projekata […] nema”. O nepovoljnim uvjetima za ovakav tip kreativnog i umjetničkog rada više možete pročitati u tekstu Asje Bakić na Mufu, u kojemu se autorica osvrće na domaću scenu orijentiranu na alternativni strip te specifično na album Komikaze#13.
Objavljeno