Kritičko promišljanje urbane svakodnevice

U nakladi Jesenski i Turk objavljena je knjiga Urbano društvo na početku 21. stoljeća Ognjena Čaldarovića.

ognjen_caldarovic_480
Ova knjiga je poziv na kritičko promišljanje urbane svakodnevice, lokalnih i globalnih ambijenata, i djelovanje, u uvjetima našeg još uvijek tranzicijskog društva, specifične anomije i gradova kao poprišta kaotičnog razvoja.
Na primjeru Zagreba autor raspravlja o mnogim ključnim dilemama daljnjeg širenja procesa urbanizacije te u tom smislu problematizira tekuće procese rekonstrukcije starijeg dijela grada, analizira smisao i perspektive visoke izgradnje te raspravlja i o budućoj rekonstrukciji (bivših) novih naselja. Važne teme knjige su i socijalni značaj javnih prostora u suvremenom gradu, aspekti privatizacije javnih prostora te problemi korporacijske izgradnje koja dovodi do sve značajnijeg sužavanja prostora javnosti, javnog i slobodnog u suvremenom gradu.
Naglašava se i važnost urbanog temporaliteta, a dio knjige posvećen je i sudbini grada u ratnim okolnostima. Raspravlja se i o implikacijama razvitka nautičkog turizma te se daje osvrt, kraća sociološka analiza Zadra. Pri eksplikaciji ideja autor se služi klasičnim ali i najnovijim konceptima urbane i suvremene teorijske sociologije koji su razvijeni u posljednjem desetljeću pa u tom smislu raspravlja o konceptima M. Castellsa, A. Giddensa, S. Sassen i drugih autora vezanih kako za suvremenu sociologiju, tako i za suvremenu urbanu sociologiju.
Ognjen Čaldarović redoviti je profesor na Odsjeku za sociologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu gdje dugi niz godina predaje sociologiju grada, a bavi se i područjima suvremenih socioloških teorija, sociologije rizika i sociologije vremena. 

Izvor: Jesenski i Turk / Foto: bablfotograf.blog.hr
Objavljeno
Objavljeno

Povezano