Između utopije i pragmatizma

Nakon zagrebačke i skopske konferencije, splitske radionice i mariborske izložbe, projekt Nedovršene modernizacije seli u Beograd.

nedovrsene_modernizacije_thaler_630 FOTO: Wolfgang Thaler

Izložba projekta Nedovršene modernizacije predstavlja arhitektonske projekte i velike urbanističke planove koji su obilježili razdoblje jugoslovenskog socijalističkog društva. Projekt se kroz niz istraživanja, konferencija i izložbi bavio prostorima koje je stvorila “socijalistička modernizacija” unutar specifičnog društvenog i geopolitičkog konteksta regije Jugoslavije “između istoka i zapada”, i teži  odgovoriti na pitanja u vezi njihove uloge i ostavštine u zemljama nasljednicama. Ti prostori ne samo da predstavljaju nedovoljno valoriziran i internacionalno relevantan kulturni sloj i dio urbanih identiteta, nego su oni i danas kuće u kojima se nalaze brojne vitalne urbane funkcije, posebno stanovanje i razni javni sadržaji. Modernizacijske akcije iz socijalističkog perioda najobimnija su faza urbanizacije regije, a ambicije iskazane u mahom nedovršenim projektima pokazuju jednu utopijsku, optimističnu i tipično modernističku vjeru u integralno planiranje građene sredine, koje je ipak prelazilo realne mogućnosti društva.

Upravo je razumijevanje složenih društvenih motiva i uvjeta, koji su utjecali na urbanizaciju, jedan od važnih elemenata izložbe, koja nema pretenziju pisanja definitivne istoriografije arhitekture i urbanizma socijalističke Jugoslavije već nastoji ocrtati naročito istaknute tendencije i fenomene, i naglasiti izrazitu kulturnu heterogenost regije.

Izložba predstavlja brojne arhitektonske projekte, u rasponu od novih gradova, preko turističkih kompleksa na jadranskoj obali, koncepata za izložbene paviljone na međunarodnim izložbama, do javnih građevina i spomenika u zemljama bivše Jugoslavije.

Izložba Nedovršene modernizacije: između utopije i pragmatizma veliko je finale dvogodišnjeg istoimenog istraživačkog projekta, koji je pokrenulo Udruženje hrvatskih arhitekata u suradnji sa Društvom arhitekata Beograda, Koalicijom za održivi razvoj (Skoplje), Umjetničkom galerijom Maribor (Maribor), Oris – kućom arhitekture (Zagreb) i Muzejom za arhitekturu i dizajn (Ljubljana). U projektu je sudjelovalo preko 30 istraživača sa područja cijele bivše Jugoslavije, a pokrenuli su ga Maroje Mrduljaš s Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu i Vladimir Kulić s Sveučilišta Florica Atlantic. Projekt je podržan od strane programa Kultura 2007-2013 Europske komisije.

Izložba je otvorena od 19. svibnja do 1. srpnja u Muzeju istorije Jugoslavije.

Izvor: UHA

Objavljeno
Objavljeno

Povezano