Festival novog zvuka je festival suvremene klasične glazbe zamišljen kao mjesto nastajanja novih suradnji i poznanstava te prostor za istraživanje novih načina glazbenog izražavanja. U dva dana festivala, dnevnog i večernjeg programa, predstavljat će se kompozicije mladih skladatelja_ica njihovim kolegama i široj publici. Popratni sadržaj festivala činit će razne radionice za djecu i mlade uz pop-up koncerte lokalnih skladatelja_ica te koncerte autora_ica koji ne spadaju nužno u polje suvremene klasične glazbe iako su joj bliski (ambijentalna glazba, noise, eksperimentalna glazba, sound art itd.) “Nadamo se stvoriti ugodan i zaigran prostor koji bi poticao slobodu izražavanja te gradio nove generacije glazbenika”, poručuju iz organizacije festivala. Festival će se održati u siječnju 2024. godine u Sinju.
Skladateljice i skladatelji su pozvani da svoja djela za nadolazeći Festival novog zvuka baziraju na ideji diptiha. Pri tom je moguće uzeti ideju diptiha vrlo liberalno, kao polazišnu točku mentalnog putovanja kroz ideje dvodijelnosti, dvojnosti, kontrasta, dvoglasja i svega ostalog što počinje sa slovima DVO.
Udruga UPSUS (Udruga za promicanje suvremene umjetnosti – Sinj) osnovana je 2013. godine s ciljem oživljavanja i osvježavanja kulturnog života u Sinju s uvjerenjem da suvremena umjetnost ne pripada samo zatvorenom krugu umjetnika, nego i generalnoj populaciji. Članstvo udruge čine akademski umjetnici, ali i ostali entuzijasti i zaljubljenici u suvremenu umjetnost.
Pravo prijave na natječaj imaju glazbenici_ice do 35 godina, odnosno, rođeni 1988. godine i mlađi. Prijavljene skladbe ne moraju biti pisane standardnom notacijom, a dopuštene su i prijave kompozicija uz elektroničku pratnju. Skladbe mogu biti pisane za flautu, klarinet, saksofon, gitaru, klavir, mandolinu, violinu, violončelo ili rog. U obzir dolaze kompozicije napisane za solo instrument, instrument uz elektroniku, solo instrument uz klavirsku pratnju ili duo bilo kojih od navedenih instrumenata (moguće je kombinirati i dva ista instrumenta, npr. duo flauta, duo gitara itd.). Trajanje kompozicije ne smije biti duže od 12 minuta. Skladba ne mora biti nikad izvedena, ali nikad izvedene skladbe će u odabiru imati prednost.
Izabrane skladbe izvest će se na jednom od dva dana festivala, pred publikom, te će biti snimljene; a svi primljeni radovi na natječaju čuvat će se u arhivu festivala. Za sudjelovanje na natječaju nije potrebna kotizacija. Ukoliko skladatelj_ica odabire vlastitog izvođača_icu za skladbu, izvođač_ica dolazi i nastupa o svom trošku.
Prijaviti se možete putem obrasca. Radovi se mogu slati do 15. studenog.