

Nastavljajući se na temu Dugokracije, autori se u Katasrojki bave posljedicama privatizacije i neoliberalnih reformi koje su svijet dovele do današnje krize te propituju ‘sveti’ pojam privatnoga vlasništva. U film se kroz priču o katastrofalnim posljedicama ruske privatizacije devesetih, koja se smatra jednom od najgorih u povijesti, predviđaju moguće posljedice privatizacije grčkih javnih dobara: vode, energetike, javnih službi – dakle sve one tendencije koje se nameću i Hrvatskoj. Dokumentaristička metoda korištena i u ovom filmu intervjuiranje je niza intelektualaca i eksperata, među ostalima i gostiju Subversivea Slavoja Žižeka, Costasa Douzinasa, ali i autorice knjige i filma slične tematike, Doktrina šoka, Naomi Klein, kao i redatelja Kena Loacha. Svjetskoj premijeri prisustvovat će i autori filma Katerina Kitidi i Aris Chatzistefanou s kojim je predviđen razgovor nakon projekcije koji će moderirati Igor Bezinović.
S obzirom na Grčku kao opće mjesto globalne ekonomske krize, ovaj aktivistički film jake mobilizacijske moći ujedno je i sjajan uvod u drugi dio Subversive Festivala – Međunarodnu konferenciju Budućnost Europe te Subversive Forum.
U nedjelju, 13. svibnja, u 19 sati u kinu Europa, okruglim stolom naziva Kriza Europe na kojem sudjeluju Slavoj Žižek, Tariq Ali i Gianni Vattimo službeno će početi međunarodna konferencija 5. Subversive Festivala na kojoj će uz spomenute predavanja održati i druga ključna imena radikalne misli poput Michaela Hardta, Gayatri Spivak, Samira Amina, Bernarda Cassena, Renate Salecl, Christiana Marazzija, Saskie Sassen, Erica Toussaint, Dubravke Ugrešić…
Više o konferencijskom dijelu festivala čitajte ovdje.