Ovogodišnji, VI. Međunarodni kongres studenata povijesti umjetnosti održava se od 8. do 10. studenog u konferencijskoj dvorani na 2. katu knjižnice Filozofskog fakulteta u Zagrebu.
Tema kongresa je Interdisciplinarnost u povijesti umjetnosti čime se htio staviti naglasak na važnost povezivanja povijesti umjetnosti i drugih znanstvenih disciplina te primjenu suvremenih načina proučavanja umjetnosti pomoću novih tehnologija.
Jezik kongresa je engleski, a sesije su podijeljene tematski: New Technologies, Fashion as Formation of Identity, Museum- Between Theory and Practice, Film and Media, Philosophy and Psychology in Relation to Artistic Process, Analyzing Art Through its Motifs, Landscape and its Features, Visual Arts in the Context of Literature i Present Day Aspects of Politics and Heritage.
Na kongresu osim studenata iz brojnih europskih zemalja, izlažu i keynote speakeri vezani uz određene teme koje su na njemu predstavljene.
Tako će u sesiji New Technologies dr. sc. Sanja Horvatinčić s Instituta za povijest umjetnosti predstaviti temu pod nazivom Digitalized vs. Digital Art History: The Analysis of the Database of the WWII Monuments in Croatia, dr. sc. Helena Stublić s odsjeka za muzeologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu pričati će o muzeologiji danas – Challenges and Possibilities, a dr. sc. Janica Tomić s katedre za skandinavistiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu upoznat će prisutne s temom Tableau in Film History: Attractions to Andersson, Godard to Reichardt.
Nikola Bojić, dizajner i povjesničar umjetnosti s Instituta za povijest umjetnosti pozabavit će se temom Territorial Palimpests unutar sesije Lanscape and its Features, a tema dr. sc. Katarine Nine Simončić s Tekstilno- Tehnološkog fakulteta u Zagrebu je From the visual to the archival sources – following the traces of fashion term schiavonetto in the second half of the 16th century.
Detaljan pregled izlaganja potražite ovdje.