

U utorak 24. siječnja u Galeriji Academia moderna bit će otvorena izložba Miljenka Horvata naslova Imam veliki nedostatak: nemam nikakvu teoriju; kolaži, fotografije i crteži 1957. – 1994. Kustosica izložbe je Janka Vukmir.
Miljenko Horvat (Varaždin, 1935.), arhitekt, slikar, grafičar, fotograf, pisac i pjesnik, ilustrator, i kolekcionar, u svijet umjetnosti ulazi ’50-ih godina prošlog stoljeća, kao najmlađi član grupe Gorgona. Čitav je život radio kao arhitekt, predavač i dizajner u Parizu, Francuska i Montrealu, Kanada. Iz Zagreba je otišao 1962. godine, a vratio se nekoliko godina po umirovljenju, 2008., gdje i sada živi. Samostalno je posljednji puta u Zagrebu izlagao 1965. Iste godine je kao član grupe Gorgona bio je autor anti-magazina Gorgona 7. Izlagao je i u sklopu izložbi Novih Tendencija 5, 1973. godine. Radio je kompjuterske grafike i bio surednik i suizdavač prve publikacije o računalnoj grafici Art ex machina, 1972. i kolekcije 1+1. Izlagao je na više od 150 izložbi u Europi, Sjevernoj i Južnoj Americi i Aziji. Njegovi se radovi u brojnim javnim, muzejskim i korporativnim zbirkama.
Umjetničke anti-stavove s kojima je sudjelovao u Gorgoni i dijelio ih s ostalim članovima ove grupe, provlači kroz svoje ukupno stvaralaštvo, od ’50-ih godina prošlog stoljeća, tijekom ’60-ih, u vrijeme dok je Gorgona djelovala do 1966, te kasnije, nakon odlaska iz Zagreba, prvo u Pariz, gdje radi većinom kolaže, crteže i visokokontrastne fotografije. Nakon odlaska u Kanadu, ’70-ih godina bavi se računalnom umjetnošću kao autor i kao izdavač, a istodobno uz rad na grafičkom polju prolazi kroz crtački i izlagački svoje najproduktivnije razdoblje crta, slika, fotografira i putuje.
Na izložbi je predstavljen izbor iz kolaža sa Horvatove posljednje zagrebačke samostalne izložbe iz 1965, fotografije koje su u posjedu Canada Art Bank, izbor crteža od 1957. do 1994. godine. i knjiga crteža Juliette s ukupno 32 njegova djela.
Izložba ostaje otvorena 10. veljače.