Sigurno mjesto za ples

Na godišnjoj dodjeli nagrada strukovnih udruga, predstavljena su značajna ostvarenja na suvremenoj plesnoj sceni.

pripremila:
Sara Gurdulić
"Nepostojano mjesto". FOTO: Jasenko Rasol

U Zagrebačkom plesnom centru su ove subote, 24. siječnja, dodijeljene Godišnje strukovne nagrade za suvremeni ples, u organizaciji Udruge plesnih umjetnika Hrvatske (UPUH) i Udruge profesionalnih plesnih umjetnika PULS (UPPU PULS). Riječ je o manifestaciji kojom se nagrađuje i predstavlja godišnji presjek najznačajnijih umjetničkih ostvarenja na hrvatskoj suvremenoj plesnoj sceni.

O dobitnicima je odlučivao žiri u sastavu Anna Javoran, koreografkinja i dramaturginja suvremenog plesa, Maša Kolar, koreografkinja i bivša plesačica s međunarodnim iskustvom, te Melanie Suchy, njemačka kulturna novinarka specijalizirana za ples. Nagrade su dodijeljene u kategorijama za najbolju predstavu u cjelini, najbolju koreografiju, najbolju izvedbu, ohrabrenje za izvođačicu u kategoriji do 25 godina, a ove godine priznanjem je ovjenčan i izuzetni umjetnički doprinos za razvoj suvremenog plesa.

Za najbolju predstavu u cjelini proglašena je predstava Nepostojano mjesto Irme Omerzo, u solo izvedbi Eme Crnić, koja je zbog specifičnosti lokacije održavala probe u raznim vremenskim uvjetima i na zahtjevnom terenu. Prema žiriju, Nepostojano mjesto predstavlja “izvanredno ostvarenje za specifičnu lokaciju, ispod zagrebačkog Mosta slobode, koje svjesno gradi ples iz neizvjesnosti i nemogućnosti potpune kontrole prostora”.

Nedostatak prostornih resursa za plesnu scenu istaknula je i autorica predstave. “Izbor lokacije ispod Mosta slobode, za kreaciju i igranje Nepostojanog mjesta na simboličan način govori o produkcijskim uvjetima vezanim uz prostor s kojim suvremeni ples u Zagrebu još uvijek nije izašao na zelenu granu”, dodajući da je ova nagrada “ujedno i rođendanski poklon jer dolazi nakon 25 godina od osnivanja moje umjetničke organizacije MARMOT kroz koju sam realizirala većinu svojih autorskih radova”, izjavila je Omerzo.

Rekonstrukcije: koreografske intervencije na strukturi površine – trajanje, erozija, akumulacija, nestajanje. FOTO: Inia Herenčić

Marjana Krajač nagrađena je za najbolju koreografiju naslova Rekonstrukcije: koreografske intervencije na strukturi površine – trajanje, erozija, akumulacija, nestajanje. Radi se o koreografiji osmišljenoj za atrij Hrvatskog prirodoslovnog muzeja. Ova koreografija, riječima žirija, “ples promatra kao trag i proces u odnosu na prostor, ogoljena od vanjskih izvedbenih elemenata i usmjerena na vrijeme, koncentraciju izvođačica i postupno uspostavljanje zajedničkog koreografskog koda koji otvara prostor dubokog promišljanja svijeta.”

Koreografkinja Marjana Krajač istaknula je doprinos izvođačkog tima koji čine Ana Jelušić, Dora Pocedić, Eleonora Vrdoljak, Marina Brajdić i Jana Božić te suradnju s vizualnim i grafičkim umjetnicama Josipom Tadić, Tjašom Kalkan, Iniom Herenčić i Lucijom Marčec. “Ova nagrada je i u širem smislu ohrabrenje za posezanje prema složenim koreografskim, prostornim i izvedbenim konceptima”, zaključila je Krajač.

All’Arme. FOTO: Nina Đurđević

Za najbolju izvedbu nagrađen je ansambl Studija za suvremeni ples u sastavu Martina Tomić, Ida Jolić/Ema Crnić, Viktoria Bubalo, Marta Krešić, Filipa Bavčević i Nastasja Štefanić Kralj – za izvedbu predstave All’arme autora Ginevre Panzetti i Enrica Ticconija. “Nagrada je izuzetno važna kao priznanje naše kolektivne izvedbe te kao poticaj za daljnji rad ansambla. (…) Zahvalne smo struci i žiriju na prepoznavanju snage koja ne proizlazi iz isticanja pojedinca već iz zajedničkog ritma, povjerenja i duboke predanosti radu. Posebno nas diraju i riječi publike koja je izvedbu doživjela kao snažnu i iskrenu, jer također potvrđuju smisao našeg djelovanja i kontinuiranog zalaganja Studija“, poručuju članice ansambla Studija za suvremeni ples.

Nagradu ohrabrenja za plesačicu do 25 godina osvojila je Lara Kapeloto, koja se, prema žiriju, “istaknula visokom tehničkom spremnošću, iznimnom prilagodljivošću različitim koreografskim vokabularima i snažnom scenskom prisutnošću, potvrđujući kroz rad u više predstava dosljednost, otvorenost i potencijal za daljnji umjetnički razvoj”.

Lara Kapeloto. FOTO: Jelena Janković

Vesna Mimica je nagradu za izuzetan umjetnički doprinos i razvoj suvremenog plesa osvojila ne samo zbog svog dugogodišnjeg autorskog i plesačkog rada, već i zbog novinarskog rada na Hrvatskoj radioteleviziji kroz koji već dugi niz godina sustavno, stručno i pažljivo prati rad hrvatskih plesnih umjetnika i scene, dajući im javnu vidljivost te umjetničku i društvenu relevantnost.

Unatoč istaknutim infrastrukturnim nedostacima, plesni umjetnici i umjetnice reagiraju na izazove uključujući ih formalno i tematski u svoje radove. I ove godine, dodjela strukovnih nagrada za suvremeni ples predstavila je, brojem nominacija i reakcijama žirija, agilnost i vitalnost plesne scene. Njenu spremnost za hvatanje u koštac s preprekama zaključno je istaknula Lara Kapeloto: “Vjerujem da u našem poslu za neustrašivost i ranjivost treba jednako puno hrabrosti. S puno ljudi, u paru ili sama, svaki me susret obogaćuje, različitosti inspiriraju, a izazovi motiviraju.”

Izvor: UPUH / UPPU PULS
Objavljeno
Objavljeno

Povezano