Na recentne slučajeve zastrašivanja usmjerenog na hrvatske državljane_ke u Srbiji reagirale su Nezavisna kulturna scena Srbije i Inicijativa mladih za ljudska prava.
piše:
Hana SirovicaZgrada Vlade u Beogradu. Izvor: Fred Romero / Flickr
Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS), platforma koja okuplja organizacije, neformalne grupe i pojedince u području nezavisne kulture, oglasila se povodom događanja 21. siječnja, kada su osobe koje su se predstavile kao policajci u civilu privele i čitavu noć zadržale niz predstavnica_ka regionalnih organizacija civilnog društva koje_i su u Beogradu sudjelovale na programu Erste Stiftunga.
Grupu su, kako je Jutarnjem listuobjasnila jedna od privedenih, zagrebačka kustosica Ana Kovačić iz WHW-a, policajci u civilu dočekali u hotelu te priveli u neoznačenim autima, bez objašnjenja razloga za ovakav postupak. U PU Novi Beograd zadržane_i su na ispitivanju više sati. Na koncu su primorane_i da potpišu dokument, odnosno rješenje na srpskom jeziku i ćirilici, u kojem je, kako prenosi NKSS, navedeno da se donosi “uz mišljenje državnog organa nadležnog za zaštitu bezbednosti Republike Srbije, kojim je utvrđeno da boravak imenovane/imenovanog, državljanke/državljanina (…) predstavlja neprihvatljiv bezbednosni rizik u Republici Srbiji.” Tim je rješenjem privedenima naloženo da u roku od 24 sata napuste državu, u koju im je zabranjen ulazak idućih godinu dana.
U svom priopćenju, NKSS poziva javnost “da ovaj događaj shvati kao znak da više ne sme biti tolerantna prema ovakvom delovanju vlastodržaca i da u ovom činu vidi dokaz njihove panike pod pritiskom opšte društvene pobune. Kukavički, protivzakoniti i podli tretman kolega iz civilnog sektora iz zemalja u našem susedstvu opasan je pokušaj jačanja narativa o stranim agentima, plaćenicima i tajnim službama čija je namera zastrašivanje građana i građanki Srbije”, poručuju.
“Kao zajednica slobodnih i solidarnih radnika i radnica u kulturi, medijima i oblasti ljudskih prava, šaljemo poruku svim svojim kolegama i koleginicama širom sveta, a posebno komšijama, da ćemo dati sve od sebe da se ovo više nikada ne ponovi. Odbijamo da prihvatimo da najplemenitije vrednosti – saradnja, poštovanje, solidarnost i uvažavanje – koje promovišemo zajedno s ogromnim brojem kolega iz regiona, bivaju diskriminisane, kažnjavane, sankcionisane, a naši gosti, saradnici i prijatelji privođeni, maltretirani i izbacivani iz naše zemlje bez ikakvog razloga i objašnjenja. Dosta je bilo žrtava i trauma od ratnohuškačke nacionalističke politike ovih istih vlasti koje su nas tokom čitavih devedesetih kao i ovih poslednjih trinaest godina sramotile pred regionom i svetom”, stoji u priopćenju koje zaključuju tražeći od države Srbije da se ispriča svim privedenim kolegicama_a i njihovim zemljama, te da poništi “sramna rešenja” Ministarstva unutrašnjih poslova RS.
Na protupravne prakse te zastrašivanje stranaca u Srbiji upozorila je koji dan ranije i Inicijativa mladih za ljudska prava. U apelu upućenom 17. siječnja, reagirali su na “javnu klevetničku akciju” u emisiji televizije Informer u kojoj je gostovao ratni zločinac Vojislav Šešelj, gdje su pokazane preslike osobnih dokumenata niza hrvatskih državljana_ki uz tvrdnju da “obučavaju kolovođe protesta”. Među osobama koje su bile meta ovog huškanja nalazili su se aktivistkinja Inicijative, novinari hrvatskih medija i drugi.
“Iako se radi o kleveti i iznošenju sasvim netočnih informacija o obučavanju prosvjednika, ovo je zapravo najmanje važan dio ovog incidenta. Važniji aspekt je što je ovime Republika Srbija pokazala da njezine institucije (više) ne djeluju na način vođen i ograničen zakonom, odnosno, da je zakonitost institucija dovedena u pitanje i da je vladavina prava u Republici Srbiji ozbiljno ugrožena”, tvrde.
“Naime, s obzirom da se među osobama čiji su osobni dokumenti prikazani u programu ove televizije nalaze oni koji su različitim poslovima putovali u Srbiju i odsjedali u različitim smještajima, postavlja se pitanje kako su preslike osobnih dokumenata dospjele do osuđenog ratnog zločinca i Informera, jesu li tamo dospjele institucionalnim kanalima te jesu li proslijeđeni s graničnih prijelaza u Republiku Srbiju”, stoji u priopćenju Inicijative, koja je srpskim, hrvatskim i institucijama Europske unije uputila niz zahtjeva usmjerenih obustavi, sankcioniranju i osudi ovakve prakse.
U međuvremenu je ovakvo protuzakonito objavljivanje osobnih dokumenata u srpskim medijima osudila i Europska komisija, poručivši da je takva praksa neprihvatljiva te da će EU pozorno pratiti razvoj situacije.