Popravi sam i/ili s drugima!

Besplatna radionica za popravljanje računala, koja se odvija utorkom u MaMi, ujedno je i prilika za usvajanje novih znanja i širenje (hakerske) zajednice.

FOTO: Dina Gligo

Murphyjev zakon kaže da ako nešto može poći po zlu, onda će tako najčešće i biti. Tijekom života ova mi se uzrečica pokazala točnom više puta, a gotovo uvijek u rukovanju s tehnologijom. Iza sebe sam tijekom godina ostavila groblje podataka u laptopima koji su prestali funkcionirati taman prije datuma predaje seminarskih radova, mobitelima ili music playerima koje više nijedno ažuriranje ili izmjena baterija ne bi uspjeli spasiti. Popisu se, odnedavno, pridružuje i posrnuli eksterni hard disk sa svim fotografijama i snimkama nedovršenog projekta. Zbog potonjeg, posebno me zainteresirala novoobnovljena FixLAB01 radionica, koja se od 21. siječnja, svakog utorka u osam sati odvija u prostoru Multimedijalnog instituta – MaMa.

FixLAB je pokrenut na inicijativu članova_ica neformalnog kolektiva HackLab, a vodi ga Vedran Gligo. Prije gostovanja u MaMi, FixLAB se pod geslom Otvoreni servis i radionica popravljanja računala, redovito održavao u prostorima Medike. Zadržavanjem uradi sam načela hakerske zajednice, političko angažiranog pristupa dijeljenju i prenošenju znanja te fiksnog tjednog termina, Gligo je u MaMi reaktivirao zaboravljeni prostor druženja.

FOTO: MaMa / Izvor: Facebook

Za sudjelovanje na radionici poželjno je poslati mail s kratkim opisom problema prije dolaska, kako bi se voditelj popravljaonice što bolje pripremio. Otvoreni servis nudi pomoć pri rješavanju hardverskih problema, softverskih poteškoća, instalaciji Linuxa, prelasku na open source sustave ili ugradnji i zamjeni RAM-a i diskova. Osim toga, Gligo daje savjete i pomaže u obnavljanju starih računala i opreme, za čime, na temelju prošlotjednog susreta, interes ne jenjava. 

Na radionicu prošlog tjedna, osim mene, stigla je nekolicina ljudi. Neki su se povukli u grupice i zajednički radili, a ostali su naizmjence pristizali do Glige s upitima o prenamjeni starijih računala i drugim poteškoćama. FixLAB, slijedeći načela HackLaba, zaista omogućava da “jedni pronalaze potrebnu recikliranu ili izgrađenu tehnologiju, drugi potrebno znanje, a treći društvo koje ih izvlači iz socijalne izolacije”.

FOTO: Dina Gligo

Moj hard disk ostao je u stanju u kakvom je i došao zbog nedostatka skupe opreme kojom bi mogao biti popravljen, ali je zato otkriven prijeko potreban prostor razvoja i razmjene znanja o tehnologiji koji slijedi načela bottom-up pristupa. Široku dostupnost omogućava sudjelovanje bez naknade, a učestali termini obećavaju da su dobrodošli svi zainteresirani za upoznavanje sa svojim (prijenosnim) računalima, otvoreni pristup u programiranju i pokoji savjet o korištenju tehnologije, kako bi doskočili skupim servisima i njenoj hiperkonzumaciji uslijed kvarova koje bi, uz malu pomoć, vrlo često mogli riješiti sami_e.

Objavljeno
Objavljeno

Povezano