Na nadolazećoj konferencijiDo we Even Know What is Going on? koju organizira Akademija dramske umjetnosti u suradnji s Institutom za etnologiju i folkloristiku, Centrom za dramsku umjetnost i Kurzivom (nakladnikom Kulturpunkta), plesna umjetnica i edukatorica Jo Parkes održat će radionicu Praksa za zajedničko življenje (A Practice for Living Together). Kao voditeljica inovativnog MA programaParticipacija, zajednica, aktivizam na studiju London Contemporary Dance School (LCDS) koji se nalazi u sklopu plesnog centra The Place, Parkes će predstaviti modele kolektivnih (plesnih) praksi s ciljem zamišljanja alternativnih načina zajedničkog bivanja. Radionica Praksa za zajedničko življenje održava seu nedjelju, 2. veljače, od 13:30 do 15:30 u prostoru Scene F22 na adresi Frankopanska 22.
Konferencija Do we Even Know What is Going on? tematski se fokusira na istraživanje različitih (van)institucionalnih programa u polju izvedbenih umjetnosti i njihove uloge u formiranju normativnih kriterija koji oblikuju šire umjetničko polje. MA program Participacija, zajednica, aktivizam na LCDS-u primjer je inovativnog pristupa koje spaja ples i umjetnički aktivizam. Program se u cijelosti odvija online (uz dvije dvotjedne rezidencije u Londonu), omogućujući studentima_cama da razvijaju svoju praksu na održivi način i unutar zajednica u kojima žive dok su istovremeno povezani s umjetnicima_ama u raznim dijelovima svijeta.
Briga, prijelazi i otpor (Care, Crossings and Resistance) kustoske su teme koje su oblikovale ovogodišnji kurikulum programa, a iste će usmjeravati i tematski oblikovati radionicu Praksa za zajedničko življenje. U razgovoru s Jo Parkes doznajemo: “U MA programu angažirani smo s mnogo umjetnika koji rade diljem svijeta, svaki na svoj način u odnosu na svoj specifični kontekst. Kustoske teme omogućuju nam da povezujemo različite prakse kroz specifične leće. Mijenjaju se svake dvije godine kako bi omogućile kustoskom timu koji vodi program da reagira na interese i prakse studenta te promjenjive hitnosti vremena.”
Ključnu metodologiju u razvoju ovog MA programa čini “emergentna strategija” adrienne maree brown. Parkes pojašnjava: “adrienne maree brown je aktivistkinja koja se bavi užitkom i organiziranjem za crnačko oslobođenje, klimatsku pravdu i feminizam. brown razumije emergentnu strategiju kao način na koji se kompleksni obrasci (i sistemske promjene) događaju kroz male interakcije koje se repliciraju i razvijaju. Ona razumije procese promjene kao relacijske”.
Opisujući radionicu, Parkes dodaje: “Razmotriti ćemo kako neki od principa koje brown identificira podržavaju studentsku zajednicu na MA programu Participacija, zajednica, aktivizam u razvoju kurikuluma i radnih praksi. ‘Postoji razgovor u prostoriji koji samo ovi ljudi u ovom trenutku mogu voditi. Pronađite ga.’1 U biti, program pokušava učiniti nemoguće: raditi na utjelovljen način, relacijski, s umjetnicima i zajednicama koji žive tisućama milja udaljeni jedni od drugih. Na radionici ćemo podijeliti neke od načina na koje to radimo i kako nas principi emergentne strategije koje je brown identificirala podržavaju u tom nastojanju.”
U sklopu radionice, na primjerima studenata_ica MA programa koji će svoje radove podijeliti kroz videa, partiture, tekstove i slike, polaznici_e će istražiti disruptivni, ali i konstruirajući potencijal tijela i pokreta. Tko izražava otpor, može li aktivizam biti nježan i ugodan, čije tijelo je u opasnosti u kojem trenutku, kako je državna vlast koreografirana ondje gdje živite i kako zajednica brine o svojim članovima – neka su od pitanja koje Parkes navodi u opisu radionice, a u razgovoru dodaje: “Filip Kijowski (Poljska), Mandeep Raikhy (Indija) i Fernanda González (Čile) podijeliti će kako rade s pokretom kako bi istraživali ove teme, koristeći pokret i ples za postizanje društvene pravde unutar svog konteksta. Tijekom radionice, modelirat ćemo asinkrone strategije za sukreiranje pokreta i znanja na daljinu.”
Detaljan program konferencije Do we Even Know What is Going on? pronađite ovdje.