Književna životinja nastavak je uspješnog i nagrađivanog zbornika Kulturni bestijarij kojeg su 2007. godine priredile urednice Suzana Marjanić i Antonija Zaradija Kiš.
U ovom međunarodnom zborniku kojeg čini čak 48 studija, 52 autora i autorice proširuju domete ispitivanja značenja životinja u najraznovrsnijim književno-znanstvenim žanrovima, razdobljima, problemskim cjelinama s osobitim i rijetkim osjećajem za individualizam vrsta. Na više od tisuću stranica opremljenih raskošnim slikovnim i ilustracijskim materijalom, kroz tematski i metodološki najrazvedenije pristupe, nastoji se predočiti pozicija životinjskoga svijeta u cjelini.
Sve radove odlikuje intenzivnost u pristupu, temeljita argumentiranost i bogata citiranost, što se raskošno nadograđuje ekspresivnim autorskim pristupom temi. Na zamjetno ekološki prosvijećenoj misaonoj poziciji svakoga autora pristup temama proteže se od mitološkog, bibliološkog, književnoteorijskog i književnopovijesnog, lingvističkog pa do povjestumjetničkog, psihoanalitičkog, astronomskog i astrološkog, etnološkog, folklorističkog i kulturno-antropološkog promišljanja, te teži istražiti koliko životinje, bića nasuprot kojima čovjek stoji čitavu evoluciju (i u njima se ogleda), čine humanu povijest, koliko ih je čovjek ugradio u svoju civilizaciju, koje im je zadatke dao te koje su mu odgovore životinje pomogle iznaći, koliko je sebe prepoznao u njima, i njih u sebi.
Književna životinja prva je znanstvenoj kompilaciji studija iz područja književne animalistike u našoj sredini. Knjigu je objavila Hrvatske sveučilišna naklada.
Izvor: HSN / Na fotografiji: Walton Ford, The Sensorium