Novi formati edukacije

Šesto izdanje varaždinskog festivala Dani suvremenog plesa bit će obilježeno edukativnim programima namijenjenih profesionalnim umjetnicima i amaterskim plesačima.

ples_k_eddy_630 FOTO: Kevin Eddy

Dani suvremenog plesa u Varaždinu međunarodni su festival posvećen novim formatima prezentacije, produkcije, istraživanja i edukacije u polju suvremene plesne umjetnosti. Koncepcija festivala uključuje izvedbe na desetak različitih lokacija u gradu Varaždinu, rezidencijalne programe i festivalsku produkciju, edukativne programe za profesionalce i amatere i off programe interdisciplinarnog tipa. Organizator Dana suvremenog plesa je umjetnička organizacija Vrum, na čelu sa Sanjom Tropp Frühwald, a održava se u sklopu projekta CIU Varaždin kojem je cilj omogućiti varaždinskoj publici kvalitetne suvremene plesne i izvedbene sadržaje tijekom cijele godine.

Šesto izdanje festivala bit će održano od četvrtka 29. svibnja do nedjelje 1. lipnja, a program će se odvijati na nekoliko lokacija u centru grada. Uz pomno odabrane predstave i osmišljene popratne sadržaje poput izložbe, projekcije filmova, festivalskog partija i kritičkog parkoura, i ove godine puno pažnje je posvećeno edukativnom dijelu programa, za profesionalne umjetnike i amaterske plesače, koji će početi i prije samog festivala. 

U subotu 24. svibnja, u sklopu MOP 3 – festivala multimedije, oblikovanja i primjene, jedna od najeminentnijih hrvatskih izvedbenih skupina BADco., postavit će svoj Whatever Dance Toolbox (WDT). Riječ je o skupu softverskih alata za analizu i razvoj plesa i pokreta. “WDT je svojevrsno interaktivno ogledalo koje je korisno u plesnom studiju, ali i u svakodnevnom, laičkom bavljenju plesom. Softver se koristi kao poveznica između kamere koja snima pokret u stvarnom vremenu, kompjutora i projektora, a plesač tijekom probe može manipulirati sliku pokreta i time dobiti “ogledalo” koje sugerira moguće kvalitete pokreta koje on sam svojim kretanjem još de facto nije proizveo“, objašnjavaju iz BadCo. WDT će biti postavljen u atriju Starog grada te će se svi zainteresirani moći okušati u njemu i analizirati svoje plesne pokrete.

U ponedjeljak 26. svibnja, započet će Koreografski laboratorij – Kako kreirati za mladu publiku, a trajat će sedam dana. Uz mentorstvo iskusnog i međunarodno poznatog belgijskog koreografa, plesača i glazbenika Hendrika Lebona, u istraživačkom laboratoriju profesionalnim koreografima, redateljima, autorima i plesačima omogućuje se da iskušaju svoje ideje u dvorani i izravno s mladom publikom, uključujući je u proces rada. Kroz ovaj prvi iskorak, želja organizatora je okupiti hrvatske koreografske i izvođačke snage u svrhu stvaranja poola umjetnika koje će uključiti u programe EU projekta Next Tracks, a koji kreće u provedbu već ove jeseni. Spomenuti projekt europske mreže Fresh Tracks Europe bavi se kreiranjem plesnih sadržaja za mladu publiku i s mladima. Laboratorij će trajati šest dana, sudjelovanje je besplatno, a prijave se primaju do 15. svibnja.  

Tijekom samog festivala, Lili M. Rampre iz Slovenije vodit će radionicu suvremenih plesnih tehnika za početnike. Radionica će se temeljiti na tehnici opuštanja, tranzicijama u pod i sa njega, putovanjem kroz prostor, koncentrirajući se na upravljanje središtem tijela kako bi ostatak bio efikasan, brz i slobodan u odabiru kretanja. Druga polovica sata bavit će se traženjem prostora za improvizaciju u našim dnevnim aktivnostima te korištenjem toga u vidu oplemenjivanja plesnih vještina. Radionica će trajati od 29. svibnja do 1. lipnja – u četvrtak i petak od 17 do 19 sati, a za vikend od 16 do 18 sati. Cijena četverodnevne radionice je 200 kuna, a prijaviti se možete do 20. svibnja. 

Za prijave kao i za sve upite vezane uz edukativne programe možete se javiti na adresu elektorničke pošte.

Izvor: VRUM

Objavljeno
Objavljeno

Povezano