Audio vodstvo: Trešnjevačke igračice – crtice iz sportske povijesti kvarta

Izložba predstavlja dio istraživanja ženskog sporta uključivanjem osobnih i kolektivnih iskustava koja ostaju van uobičajenih sportskih pregleda.

autorica:
Sara Gurdulić
FOTO: Luka Pešun

U organizaciji Muzeja susjedstva Trešnjevka 24. travnja otvorena je izložba Trešnjevačke igračice – crtice iz sportske povijesti kvarta iza koje stoje BLOK-ove Ana Kutleša i Dunja Kučinac, te novinarka i istraživačica Ivana Perić. Izložbi u Novoj BAZI prethodile su dvije informative šetnje kojima su predstavljeni murali Ene Jurov, čije ilustracije nadopunjuju arhivske, muzejske i pronađene materijale uključene u izložbu. 

Izložba predstavlja dio istraživanja ženskog sporta usmjerenog van uobičajnog pogleda na sport, uključivanjem pozadinskih radnica, radničkog i ženskog udruživanja te mnogobrojnih osobnih i kolektivnih iskustava zabilježenih od 20-ih do kraja 80-ih godina dvadesetog stoljeća.

FOTO: Luka Pešun

“Na Trešnjevci, kao i drugdje u svijetu, u zaborav su brzo padale sportske radnice prvog reda, igračice klubova koji su proslavili kvart, poput košarkaškog kluba Monting, a kamoli one prema kojima fotoaparati i diktafoni nikad nisu bili ni usmjereni. Naše su trešnjevačke igračice stoga pralje i kuharice, hazenašice koje su organizirale tvorničke radnice i odbijale stati u redove fašista, osvajačice europskih i svjetskih titula kojima kruli u želucu, profesorice u školama i učenice s loptom u rukama. One nam pokazuju da se za i kroz narodni sport vrijedi boriti”, poručuju Perić, Kutleša i Kučinac.

FOTO: Luka Pešun

Po otvorenju, 4. svibnja, u okviru projekta postavljena je privremena intervencija u blizini Aleje velikana hrvatskog sporta, kojom su autorice izložbe obilježile doprinos triju žena – prve učiteljice gimnastike u Hrvatskoj, Ivane Hirschmann, zatim hazenašice i nogometašice Zdenke Kunštek te pozadinske radnice NK Trešnjevka Julke Prpić

FOTO: Luka Pešun

Dokumentacija intervencije koja je trajala do 18. svibnja dostupna je na Facebook stranici Muzeja, dok se izložba, kojom nas vode Kutleša i Perić može posjetiti do 8. lipnja 2024.

Objavljeno
Objavljeno

Povezano