U petak 13. listopada u 13 sati u prostoru splitske Galerije Škola predstavit će se rezultati multimedijalne radionice Zvuk tišine voditeljice Tihane Mandušić u kojoj su sudjelovale učenice škole Lucija Barišić, Paula Vukšić, Nena Bilobrk, Kristina Filipa Savarin i Ramona Erceg.
Tijekom radionice polaznice su, kroz nekoliko tihih vježbi osvijestile kako se, prigušivanjem buke okoline i usmjeranjem na zvuk vlastitog tijela, može smiriti um te dobiti prilika za proučavanje pauza u vanjskom i unutarnjem svijetu. Promišljajući i razgovarajući o sve većem odsustvu tišine u današnjem svijetu, fokusirale su se na to kako tišina utječe na njih i na koji način je pronalaze u svojoj svakodnevici. Što se događa u trenucima između radnji, između riječi? Jesu li su trenuci tišine opuštajući, neugodni ili čak zaglušujući? O svim tim pitanjima i razmišljanjima, kroz različite pristupe, polaznice su stvarale atmosferu vlastitog kutka tišine koju su prenijele u galerijski prostor time približavajući publici vlastiti zvuk tišine, navodi voditeljica radionice Tihana Mandušić.
Tihana Mandušić diplomirala je Nove medije na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu i završila preddiplomski studij Film i video na Umjetničkoj akademiji u Splitu. Izlagala je na brojnim izložbama i festivalima. Voditeljica je radionica za djecu i mlade u sklopu programa udruga Info zone, Mavene i Bacača sijenki. U svom radu koristi se različitim medijima s naglaskom na video performans.
Galerija Škola tijekom 2017. godine predstavila je seriju interakcija mladih umjetnika s učenicima Škole likovnih umjetnosti. Svaki od mladih umjetnika koji su ujedno i alumni Odsjeka za animirani film i nove medije, Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu, približili su učenicima Škole likovnih umjetnosti novomedijske prakse kojima se bave u svom umjetničkom radu. Polazeći od svog osobnog iskustva, podijelili su i prezentirali svoj rad i procese rada. Za prvu suradnju između Škole i Odsjeka za animirani film i nove medije odabrani su bivši studenti i studentice koji su rođeni u Splitu s obzirom na neposredno iskustvo grada, promišljanja javnog i privatnog prostora, a posebice zbog generacijske i kontekstualne bliskosti: pitanja i izbora s kojima su se i oni sretali kroz srednjoškolsku dob. Ova vrsta suradnje potaknula je pitanja i problematike neposrednog okoliša u kojem se mladi ljudi iniciraju u suvremeni umjetnički kontekst, ali je i postavila smjernice budućih suradnji.
Galerija Škola, smještena na drugom katu Škole likovne umjetnosti u Splitu, počela je djelovati krajem 2014. godine. Posebnost ovog galerijskog prostora jest stvaranje poveznica i prostora dijaloga između suvremenih umjetničkih praksi i inovativnih pristupa u umjetničkom obrazovanju. INTERAKCIJE – Radionice novomedijskih praksi, ALU_ŠLU organizirane su uz potporu Ministarstva kulture Republike Hrvatske.