Test za čovječnost

Preko 350 umjetnika u otvorenom pismu pozvalo je međunarodnu zajednicu na hitno djelovanje kako bi se spriječile katastrofalne posljedice širenja koronavirusa u Pojasu Gaze.

pripremila:
Ivana Pejić
gaza_630

FOTO: Marius Arnesen / Flickr

Likovni umjetnici, filmaši, glazbenici i pisci iz čitavog svijeta u otvorenom pismu upućenom svjetskim vladama pozivaju na okončanje izraelske opsade Gaze, koja se u okolnostima zdravstvene ugroze kakvu nosi epidemija virusa Covid-19 može pretvoriti u katastrofu nesagledivih razmjera.

U priopćenju objavljenom 13. svibnja, na drugu godišnjicu ubojstva 60 palestinskih civila koji su prosvjedovali na Velikom maršu za povratak, Naomi Klein, China Miéville, Celine Condorelli, Julie Christie, Roger Waters, Ken Loach i brojni drugi potpisnici upozoravaju na činjenicu da se u ovom trenutku dva milijuna stanovnika Gaze, uglavnom izbjeglica, suočava s opasnošću zaraze u “najvećem svjetskom zatvoru na otvorenom”.

Palestinci u Gazi dobro poznaju život pod blokadom – restrikcije kretanja, odvojenost od obitelji, zabrane odlaska na posao, ograničen ili nikakav pristup zdravstvenim uslugama. Još 2015., u vremenu kada globalna pandemija nikom nije bila ni u primisli, u izvještaju Ujedinjenih naroda procijenjeno je da će Pojas Gaze do 2020. godine postati mjesto na kojemu neće biti moguće živjeti.

U tom trenutku zbrajala se šteta triju izraelskih vojnih operacija praćenih dugogodišnjom ekonomskom blokadom, koje su sinergijskim djelovanjem narušile ionako fragilnu infrastrukturu i onemogućile značajniju obnovu i gospodarski oporavak. Broj ranjenih u sukobima s izraelskim sigurnosnim snagama godinama kontinuirano raste, što je zdravstveni sustav i prije aktualne krize dovelo na izmak snaga.

“Stoga su izvješća o prvim slučajevima koronavirusa u gusto naseljenoj Gazi duboko uznemirujuća”, navodi se u otvorenom pismu te podcrtava stav znanstvenika kako su epidemije poput ove “nesrazmjerno nasilne prema populaciji opterećenoj siromaštvom, vojnom okupacijom, diskriminacijom i institucionaliziranim ugnjetavanjem”.

Prema podacima Ureda Ujedinjenih naroda za koordinaciju humanitarnih poslova (OCHA), u Gazi je trenutno 20 potvrđenih slučajeva zaraze Covidom-19, no tako nizak službeni broj zaraženih izgledno je tek posljedica izostanka testiranja – glasnogovornik Ministarstva zdravlja Gaze u travnju je za Reuters izjavio kako su vlasti prestale s testiranjem nakon što su testovi za koronavirus “potpuno nestali”.

Izraelska blokada onemogućuje normalan protok medicinske opreme, osoblja i osnovne humanitarne pomoći, ističe i Amnesty International u svom zahtjevu da se Izraelu nametne vojni embargo sve dok krši obveze koje nalaže međunarodno pravo, kojem potpisani umjetnici i umjetnice otvorenog pisma izražavaju podršku. “Ovo je test za savjest čovječanstva”, tvrde i traže hitno djelovanje međunarodne zajednice kako bi se zaustavila patnja i spriječile potencijalno katastrofalne posljedice zdravstvene i humanitarne krize.

Objavljeno
Objavljeno

Povezano